MS'ten Google'a "tersine dava!"

Bugüne dek pek çok patent davası gördük ama MS'in Google ve Motorola'ya açtığı bu dava biraz "ters!"

MS'ten Google'a "tersine dava!"

Hüseyin Cem Köylü

Microsoft, resmi blog sitesinde yaptığı duyuruda Motorola Mobility'e Avrupa Komisyonunda dava açtığını açıkladı. Motorola, 12.5 milyar dolara Google tarafından satın alınmıştı, dolayısıyla bu dava aynı zamanda Google'a da açılmış oluyor.

Microsoft yardımcı başkanı Dave Heiner tarafından kaleme alınan blog yazısında, şirket, dava gerekçesi olarak Motorola'nın elinde bulundurduğu "web üzerinden video izleme" patentlerini kullanmak isteyenlere "adil olmayan anlaşmalar" sunmasını gösteriyor. Microsoft'a göre, benzer patentlere sahip başka şirketlerin sunduğu anlaşmaların yanında Motorola'nın anlaşmaları saçma kalıyor: "Motorola sözünde durmadı. Motorola'nın gittiği yol, temel patentleri kullanarak Web üzerinden video izlemeyi bitirmek yönünde ve yeni sahibi Google'ın da bu yolu değiştirmeye niyeti yok gibi."

Şubat ayı başlarında Microsoft, ürünlerinde kullandığı "temel patentlerin" sahiplerine dava açmayacağı ya da ihtar çekmeyeceği yönünde söz vermişti. Bu doğrultuda Motorola'ya dava açan Microsoft, Motorola'nın mantık sınırları dışında istekleri olduğunu belirtiyor.

Davanın gerçek sebebini merak ediyor musunuz? Haberimizin ikinci sayfasında...

Motorola'nın istekleri MS'i kızdırdı...

Heiner verdiği örnekte, 1.000 dolarlık bir Microsoft laptop için, video standartlarıyla ilgili 50 patentini kullandıran Motorola'nın laptop başına 22.50 dolar telif hakkı istediğini söylüyor. Microsoft, 29 başka şirketin video standartlarıyla ilgili 2.300 patentini daha kullandığını ve diğer şirketlerin 1.000 dolarlık bir laptop için laptop başına sadece 2 cent telif hakkı istediğinin altını çiziyor: "Orta seviye 1.000 dolarlık bir laptop için durum böyle. İşin garip tarafı, 2.000 dolarlık bir laptop için Motorola 45 dolar telif hakkı talep ediyor. İki laptopta aynı Windows'u kullanıyor, dolayısıyla kullandıkları patentler de aynı. Üst seviye laptop'un tek farkı daha fazla depolama, bellek, hız ve belki de titanyum kasa sunması. Fakat gerçek şu ki bu özelliklerden hiç biri Motorola'nın patentleriyle ilgili değil..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

android den patentle para alırsan birileri de senden bunun acısını çıkarır.

Patent kavgalarını aşmaları lazım sonuçta biri bulmuş sadece o kullanacak değil

"android den patentle para alırsan birileri de senden bunun acısını çıkarır."

Bir gün android başınızın en büyük belası olacak!

Google, micro dan daha tekelci ve micro dan daha tehlikelidir. Google nin Zombi Human projesi hızla devam ediyor, her alana girmeye çalışıyor, giremediği bilgisayarların bilgilerinide streetview ile kablosuz ağlarına sızıp çalarak alıyor. microsoftun, insanların bilgilerini çalmasında daki tehlikesi 4x ise, google 8x tir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play