Nokia:1 - Apple:0. Ama asıl maç yeni başlıyor

Zor günler yaşayan Nokia'yı rahatlatan zafer: Cep telefonu devi, Apple'ı işte böyle alt etti!

  • Ümit Öncel
Nokia: 1 - Apple: 0. Ama asıl maç yeni başlıyor...
Nokia'dan Stephen Elop mobil cihaz üreticilerine göz dağı verdi...

Pek çok okurumuzun hatırlayacağı gibi Nokia ve Apple'ın 2009 yılında kızışmaya başlayan dokunmatik cihaz teknolojileri konusundaki patent savaşları gündemi uzun süre meşgul etmişti. Ve sonunda Apple'ın Nokia'ya patent hakkı ödeme kararı ile birlikte sonuca ulaşıldı. Taraflar Apple'ın ne kadarlık bir ödeme yapacağını açıklamadılar ama tahminler miktarın Nokia'nın son zamanlardaki kötü gidişinde rahat bir nefes almasını sağlamaya yeterli olacağı yönünde.

Fakat bu sırada pek çok kişinin gözünden kaçan önemli bir de detay var. Detay, Apple anlaşmasının sonucunu yorumlayan Nokia'dan Stephen Elop'ın şu sözleri içerisinde gizli: "Bu anlaşma Nokia'nın mobil cihaz endüstrisinde daha farklı lisans anlaşmaları fırsatlarına odaklanabileceğini gösteriyor".

Yani Elop, Nokia için patent savaşlarının asıl şimdi başladığını söylüyor. Bu mesaj aslında piyasada dokunmatik cep telefonu üreten pek çok firmaya bir gözdağı niteliğinde. Cihaz üreticilerinin yanı sıra Android'in sahibi Google bile Nokia'nın yeni patent anlaşması hedefleri arasında yer alıyor olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hakim nokia nın o dandik dokunmatiğiyle iphone un dokunmatiğini nasıl aynı kefeye koymuş anlamış değilim

iphone çıktı ıktığı an nokia tahttan indi ne zaferi :)

Apple`ın bir vukuatı daha!

En son dokunmatik ekranli telefon cikaran hatta gereksiz oldugunu ima eden nokia nasil patenti elinde bulunduruyor.
Yani bir seyi dusunmek patentini almak icin yeterli midir?
Boyle salak bir sistem var mi yahu.

Nokıa her zaman yaptıgı en ıyı seyı yapıyor baskaları ucerınden pirim eldeediyor.

Apple elmanın bile patentini alırken kimseden ses çıkmıyordu. Mahkeme öyle karar verdiyse öyledir. Fanatiklik hiç bir şeyi değiştirmez.

hakim nokia nın o dandik dokunmatiğiyle iphone un dokunmatiğini nasıl aynı kefeye koymuş anlamış değilim
---------
Apple gidip 45 milyar ARGE'ye harcasaydi bugun yalnizca Apple dokunmatik satiyor olurdu. Birisi dokunmatik ekran teknolojisinin gelismesi icin yatirim yapmis bu urun ortaya cikartmis bu urun neticesinde de gidip patent almis. O zaman apple gitsin blurayida kopyalasin hatta XBOX yada PS3ude kopyalasin milyarlik yatirim yapmis olmalari onemli degil sirf apple fanatigi olacagiz diye konusmayin. Patent konusuna gelince Apple dunyada hic uretim yapmadan yalnizca dusunceye patent alan tek firmadir buda aklinizda bulunsun.

Bir an kendimi Zaytung okuyor sandım... =)

Nokia: 1 - Apple: ?

Bu patente karşıyım. Dokunmatik tasarım hali hazırda 1800 de başlıyor. Bu dokunmatik zırvalıgı patentine katılmıyorum bu bıçak takliti neden yapıldı der gibi birsey olmuş. Saçma. Yatırımı yaptığında bunu kimse yapamaz diyemi yapıyon .

Nokia fırtına öncesi sessizliğe gömülmüştü... şimdi başladı.. hadi bakalım neler olacak?

Yatırımı yaptığında bunu kimse yapamaz diyemi yapıyon .
------------
Patent olmali ama her b..un da patenti olmamali bence. Patentleri kayit altina alan kurumlar patentler icin belli bir gelistirme suresi vermeli bu sure icinde gelistirilme yapilmazsa topluma acik patente donusturulmeli yoksa gelismenin önunde engelden baska birsey degil. Her yil IBM 40bin MS bir o kadar Apple bir o kadar patent aliyor ki neredeyse yeni birsey gelistirmeye basladiginizda zatent patentlenmis bir urun yapmaya calismis oluyorsunuz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play