Nokia'nın B planında Android varmış!

Nokia'nın Lumia'ları, bir süre önce, Android'in kapısından işte böyle dönmüş!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia, Android'i B planı olarak düşünmüş!

Nokia artık Microsoft'un denetimi altında, ancak anlaşılan o ki Finlandiyalı dev bir zamanlar Android'i ciddi ciddi düşünmüş ve hatta Lumia ceplerinde denemiş.

New York Times kaynaklı iddiaya göre Nokia, şirketteki bir geliştirici takımı tarafından Lumia'lar üzerinde Android'i denemiş. Rapora göre Android'i Nokia'ya uyarlamak ve Google'ın mobil işletim sistemini kullanmak, sanıldığı kadar zor bir iş değil.

Aktardığı bilgileri ismini açıklamadığı iki kişiye dayandıran rapor, Nokia'nın Lumia'ları test etmesinin Microsoft ile görüşmelere başlamadan önce gerçekleştiğini söylüyor. Nokia, rapora göre Android'i Microsoft'la olan ilk ortaklığı için bir "B planı" olarak görmüş. Dolayısıyla Nokia 2014 sonunda istediği takdirde Microsoft ile ortaklığını bitirebilecekti.

Microsoft'un Nokia'nın Android projesinden haberdar olduğu, bununla birlikte bu konuda görüşmedikleri söyleniyor. Nokia'nın Microsoft tarafından satın alınmasıyla beraber Android'e geçme olasılığı ortadan kalkmış bulunuyor.

Microsoft'un mobil platformunda HTC ve Samsung'un çok önünde bulunan Nokia, şu an tüm Windows Phone'lu ceplerin yüzde 80'inin satışından sorumlu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İyiki Android e geçmedi. Kaliteli bir markaya kaliteli işletim sistemi yakışır. İos olamayacağına göre diğer en iyisi windows phone iyi oldu güzel oldu :)

ağlasammı sevinsemmi? aslında o kamera özellikleri ve nokia kalitesi ile farklı bir androidli telefon olabılirdi. ama ozamanda windowsun destekcısı azalacaktı.

Şaka gibi habercilik anlayışınız var..

Microsoft öncesi böyle bir B Planı olması çokta yadırganacak bir durum olarak görmemek lazım. Max_Real Qnx

Doğru karar verilmiş androidli bir nokia kesinlikle hüsran olurdu. Şuanki donanımlarla android çalışmazdı nokia akıllıca davranmış. bu şu demek değildir nokia donanımda iyi değil gayet başarılı ancak android tamamen donanım canavarı.hep derler android açık kaynak kodlu ama bunu yazanlardan hangisi açıp kendisi iki satır kod yazmış acaba

Bence Nokia wp yi seçmekle en iyisini yaptı(en azından biz müşteriler açısından).androidli onca marka ve model varken belli bir kaliteye ve kitleye sahip nokia nında bu tekele girmesi rekabeti tamamen google lehine bitirecekti.

İyi ki Android Olmamış

nokia da androidli telefon yapsaydı windows phone herhalde tamamen piyasadan kalkardı

iyi ki gecmemis. apple ve microsoft aynı kafadan ilerliyor, ekran cözünürlükleri vs gibi değişik faktörleri yok bu da yazılımcıları zorlamıyor, android üzerinde ki her uygulamanın ekran ve donanım farklılıkları göz önüne alınarak kodlanması, android uygulamaların cökmesini kolaylastırıyor, xx cihazda calısan uygulama bb uygulamasında calısmıyor örnek olarak vine uygulaması s3 note 2 de ön kamera kullanılamazken diğer cihazlarda catır catır calısıyordu, android bundan sonra ölü benim icin windows 8 yağ gibi akan bir cihaz ve uygulamalar hızla artmaya devam ediyor, deneme sürümü oyunları oynuyorum reklamsız vs bitirmeden bıkıyorum oyunlardan.

@16 Eyl 2013 18:21 Geliştirici iyi olursa tüm cihazlarda açlışır sanırsam. Mobil cihazlarda responsif tasarım yapılabiliyor ayrıca.

aslında nokia androidli cepler de yaparak daha yeni yeni tutunmaya çalışan windows phonela kendini kısıtlamamalıydı. microsoft da batmanın eşiğinden son anda dönen nokiayı satın almak yerine samsungla htcyle lgyle nexus benzeri donanımı güçlü telefonlar çıkarmak için anlaşmalıydı. işte o zaman hem nokianın akıllı telefon pazarında sağlam bir yeri olurdu hem de microsoft windowsla mobil işletim sistemi piyasasında zirveye oynayabilirdi. microsoftun nokiayı satın almasıyla körler sağırlar birbirini ağırlar durumu oluştu.

Android çok hantal ve karışık bir ekosistem. Nokia WP'u seçerek doğru tercih yaptı ama gerekli pazarlama hamlesi gelmeyince yaygınlaşamadı. Bence bütün firmaların Apple'dan pazarlama dersi alması lazım. Adamlar ne üretse sattırıyor.

Ya kardeşim, adam Nokia WP telefon almış, gelmiş burda işletim sistemini övüyor. Ya bi git işine ya..

daha farklı bir işletim sistemi geliştirilebilirdi. android te güzel fakat güncelleme sorunları ve güvenlik açıkları hala devam etmekte. wp8 akıcı fakat karışık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play