Sabit diskleri bilim adamları hızlandıracak

5.400 veya 7.200 RPM hızındaki sabit diskleri unutun. Bilim adamları yüzlerce kat hızlısının peşinde

  • Ümit Öncel
Sabit diskleri bilim adamları hızlandıracak
Yeni nesil sabit diskler bugünkünden 100'lerce kat hızlı olacak...

Bugün kullandığımız sabit disklerin hemen hepsi verileri elektrik akımı ile meydana gelen yani elektromanyetik yöntemler ile yazıyorlar. Fakat bilim adamlarının üzerinde çalıştıkları yeni ve çok farklı bir yöntem, sabit disklerin hızının 100'lerce kata kadar arttırılabileceğini gösteriyor.

Bilim adamları çok güçlü bir lazer ile manyetik soğutma bileşenlerine sahip demir bir depolama birimi üzerine, verilerin son derece hızlı bir şekilde yazılabileceğini ortaya çıkarttılar. Geleneksel yöntemlere göre çok büyük bir hız sağlayan bu sistemin diğer önemli bir özelliği de, çok daha az enerji tüketimine yol açıyor olması.

Bir nanosaniyenin 10 binde biri hızında çalışan lazer, manyetik bir alana ihtiyaç duymadan terabaytlarca veriyi saniyeler içerisinde yazabiliyor. Çalışmayı yürüten ekipten Dr Alexey Kime, bu buluşun veri depolama hızını arttırmanın ötesinde temel bazı inanışları da değiştirmesi açısından önemli olduğunu söylüyor. Bugüne kadar ısının manyetik yapıya sadece zarar verebileceğine dair yaygın inanışların aksine ısıyı kullanan bu sistem, farklı alanlarda da çok ilginç yeniliklerin ortaya çıkmasını tetikleyebilir gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Heyecan verici, ancak SSD'ler bile bu fiyattayken, bunların alınabilir düzeye gelmesi baya zaman alır kanımca

guzel gelisme ama surda en az 5 yila kadar gelsitimeleri gerek bunlari yoksa 5 yil sonra pc yavas yavas olmeye basliycak onun yerine tablet gelcek.

Çok güzel ama piyasaya sürülürse çok çok pahalı olur bunlar

tamda yeni hdd almışken yapılcak iş mi bu :D

Microsoft da Windows'un yüzlerce kat hızlısını yapsın bakalım. Böylece bu tür buluşları beklemeye gerek kalmaz.

terminatör serümeni başlıyor beyler ......atiif

Çok güçlü bir lazer beam bence kolay elde edilemez gibi.
Bilindik Ga-As diyotlarla elde edilen lazerler zaten miliwatt lar seviyesinde.

şuan fiyatları eskisi gibi olsunda yeter

SDD şaşma :)

Yıl 2012 de söylenir anlatılır yıl 2052 de piyasaya sürerler.En erken hangi firma çıkarırsa o kazanır.Yoksa geç kalan kodak gibi aç gözlülüğün kurbanı olup iflas eder.

koskoca seagate ve diger markalarin bu konuda calismasi yok ama nedense boyle haberleri baskalarindan duyuyoruz gercekten enterasan bi dunyada yasiyoruz

O kadar hızlı sabit diskin sesi uçak motoru gibi çıkar herhalde :)

Ben SSD ye razıyım.

Bilgisayarın prformansını sınırlayan baslıca hatta tek donanım HDD, SSD ler ise el yakıyor. boyle bir cozum harika olur ama; bugun baslasalar 5 sene sonra seri uretime gecerler. Alınabilir fiyatlara inmesi ise 2-3 yıl alır. Eh torunlarımız kullanı herhalde!!!

........HEMEN YAPIN.......

hdd fiyatları uçmuş, saçma sapan fiyatları var ne zaman ucuzlayacak bunlar

abi neden hd leride elektronik yapmıyorlar kat kat daha hızlı olmazmı bence. Araştırma yapsalar iyi sonuçlar alınabilir...

ssd dururken hdd arge sine yapılan her harcama ölü yatırımdır.

ssd dururken hdd arge sine yapılan her harcama ölü yatırımdır.
---------------------------------------
SSD günümüzün en hızlı depolama birimleri olsa da bazı devantajları vardır ve en önemlisi belli bir çalışma ömürlerinin olmasıdır. Her SSD bilgi yazılımından dolayı bazı hücreleri ölmekte ve ömürleri kısalmaktadır. Bu yüzden SSD teknolojileri kalıcı bir teknoloji olarak görülememektedir.
Teknolojik gelişimlere asla kapalı olmamalıyız. Çünki.
Yıllar önce plakların artık bir ışık ile okunacağı ve bu plaklarda strach (çizik) ve rumble (gümbürtü) olmayacağı şeklinde bir başlıkla tanıtım yapılmıştı. Konuya bugün dönüp baktığımızda bu teknoloji şimdilerde CD veya DVD olarak sıklıkla kullanılmakta olup, müzikten videoya, data depolamasından kişisel dosya saklanmasına kadar her türlü kullanılmaktadır.
Eğer uygun güçteki lazer beam uygun fiyatlı elde edilebilirse ben bu gelişimi mantıklı bulmaktayım.

Sen de yorum yaz