Sahte CNN sitesi başınızı ağrıtmasın

Bugünlerde CNN sitesini ziyaret ederken dikkatli olun. Sahte bir CNN sitesi başınıza dert açabilir!

  • Ümit Öncel
Sahte CNN sitesi başınızı ağrıtmasın
Adres satırına bakmazsanız sahte CNN sitesini, gerçeğinden ayırmak mümkün değil.

Bugünlerde tüm dünyanın dikkati İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğe çevrilmişken bundan faydalanmak isteyen art niyetli kişiler de ortaya çıktı. Son günlerde ünlü haber sitesi CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta, kullanıcılara İsrail ve Hamas savaşı ile ilgili çok özel video görüntüleri izleme fırsatı sunduğunu iddia ediyor. Eğer e-postadaki bağlantıya tıklayacak olursanız, görünüşü CNN'in sitesi ile bire bir aynı olan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Tarayıcınızda videoyu izlemek için gerekli Flash eklentisinin güncel olmadığı mesajından sonra site bir dosya indirmenizi istiyor.

Fakat bu dosyanın Flash ile ilgisi yok. İndirilen dosya "SSL Stealer" adıyla bilinen bir truva atı ve bilgisayarınızdaki finansal ve benzeri hassas bilgileri elde etmek amacıyla kullanılıyor. Gelişmiş özelliklere sahip olan bu truva atı bilgisayarınızda sessizce çalışarak, sisteminiz ile finansal kurumlar arasındaki şifrelenmiş iletişimleri gözetliyor. İletişimi tespit ettikten sonra ise verileri truva atını yükleyen art niyetli kişilere iletiyor.

CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta alacak olursanız, güvenliğiniz için açılan sitenin adres satırında CNN'in gerçek adresini görmeden herhangi bir dosya yüklememenizde yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

resimdeki adresi niye sasurlediniz !?

girmeyin diye lol

o uygulamayı (exe) çalıştıracak kimse var mı acaba.

resimdeki adres sansürünü kaldırın lütfen..

hem uyarıyorsunuz hemde hangi siteden korunacagımızı bilmiyoruz..

böle mesalara girmemek gerek bazen sonucu bilinmeyen tehlikelere

yol açabiliyor....

iyi de hem girmeyin diyorsunuz uyarıyorsunuz hemde örnek verdiğiniz resimdeki adres satırlarını karalıyorsunuz, açık açık yazın madem millet önlemini alsın...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play