Steam'in büyük başarılarla dolu 10 yılı!

Bugün neredeyse birlikte yatıp kalktığımız dev, geride bıraktığı 10 yılda bakın nereden nereye geldi

Steam'in büyük başarılarla dolu 10 yılı!
Yeni ürün yolda; merak sürüyor

2003 yılının Eylül ayında, Valve ilk defa Steam oyun indirme client'ını başlatmıştı. Aylar süren testler sonucunda firmanın döneminde efsaneleşen oyunu Counter-Strike 1.6'nın indirilmesi için özel olarak geliştirilmiş olan sistem, 2004 yılı içerisinde Half-Life 2 ve Counter-Strike: Source'un indirilmesine de ön ayak olmuştu.

Bugün, yani Steam'in ilk halka açık kullanımının ardından 10 yıl geçtikten sonra, Valve elektronik posta aracılığı ile tüm dünyaya, Steam'in geldiği noktayı rakamlarla açıkladı. Valve'ye göre an itibarı ile Steam kütüphanesinde 3.000'den fazla oyun ve kayıtlı olan 65 milyon kullanıcı hesabı söz konusu. Bahsi geçen rakamlar aynı zamanda bir yıl önceye göre yüzde 30 oranında artış sağlamış durumda.

Ufak bir kıyaslama yapacak olursak; Microsoft'un Xbox Live servisinin 48 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu görüyoruz. Valve, Steam ile geçen zaman içerisinde yüzlerce dev oyun üreticisine ulaştığı gibi, aynı zamanda da bağımsız oyun yapımcılarına sunduğu destek ile kendisini her geçen gün büyütmeyi başardı.

Son birkaç yıl içerisinde yapılan en önemli atılımsa, şüphesiz sadece Windows oyunlarıyla sınırlı kalmayıp, Mac ve Linux destekli oyunlara da Steam üzerinden ulaşabilmek oldu. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde devreye giren Family Sharing, Steam Trading Card ve Early Access gibi özellikler de oyuncuların beğenisini kazandı.

Şimdi sırada Valve'nin üreteceği ve içerisinde Linux tabanlı SteamOS işletim sistemi bulunacak, salon tipi Steam Box ürünü var. Ürünün 2014 yılı içerisinde satışa sunulması bekleniyor.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Steam hakediyor hacı, eskiden oyunu indir crack sorunu virüs derdi directx derdi bitmezdi şimdi takip ediyorum oyunlar sigara fiyatına indirime giriyor çekiyorum tak diye kuruyor. Tek sorun paragöz ea game oyunları, çok pahalı ve steamda hepsi yok...

Benim gibi orjinali elinin altında kutulu duran oyunu bile korsan indirip oynayan birine oyun sattılar. bazı kampanyaları acayip ucuz bide şu humble bundle olayı sayesinde baya ucuza satıyorlar.

Vay arkadaş 10 yıl olmuş ya cidden kullanmaya başlayalı. Haklarını verelim steam mükemmel bir şey. Adamlar bana orjinal oyun aldırıyor ya, o kadar hesaplı oluyor ki, desteği de var her zaman. Boyle çok kullanıcıya sahip bir sistemi steambox ile taçlandırmaları gayet mantıklı bir hareket bence, işi kotarabileceklerinden şüphem yok. Bir de half life ı devam ettirseler...

Steam. Sıkı korsanciyi bile yoldan cikarip orjinal oyunlar aldirabiliyorsa demekki isini iyi yapiyor.

biz hala 13 tane 3 veya A :)

bende steamın sundugu fırsatlar sayesınde korsanı bıraktım , teknosada gordugum 159 tl yazan bır oyunu ındırım denk getırıp 20 dolara alabılıyorum , sadece bununla degıl derli toplu duzenlı bır sıstem origin i falan havada karada zaten yenıyor , ozellıkle takas sistemi ve dıger oyunlardakı esya sıstemı ıle cuzı mıktarlara oyun alabılıyorsunuz , yuru be steam konsolunuda alıcam senın :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir