Ünlü korsanların bir kaptanı daha yakalandı..

Dev torrent sitesi Pirate Bay, 2 yıl süren kovalamacanın ardından en büyük darbeyi şimdi aldı!

  • Levent Öztürk
Bir korsan kaptanı daha yakalandı...

Pek çok kez kapatılmaya çalışılan, farklı ülkelerde baskınlar düzenlenen ancak her seferinde kurtulmayı ve daha iddialı bir şekilde geri dönmeyi başaran dosya paylaşım sitesi The Pirate Bay için kötü bir haber var. İsveçli otoritelerin açıkladığına göre, The Pirate Bay'in kurucularından olan Peter Sunde, telif hakkı ihlali ile suçlu bulunup hapse mahkum edilmesinin üzerinden geçen iki yılın ardından yakalandı.

İsveç'in güneyinde bulunan Skane şehrinde yakalanmasının öncesinde, Sunde'nin Almanya'da yaşadığı düşünülüyordu. İsveç Polis Örgütü'nün adına sözcülük yapan Carolina Ekeus, Reuters'a 2012'den beri Sunde'yi aradıklarını ve cezası olan sekiz aylık hapis hükmünü çekmek zorunda olduğunu söyledi.

Sunde, The Pirate Bay'in aktiviteleri çerçevesinde İsveç'te mahkemeye çıkan dört isimden biriydi. Bu dört kişinin her biri bir yıl hapis ve toplamda, yaklaşık olarak, 4.79 milyon dolar para cezasına çarptırılmışlardı. Hapis süreleri, asıl hükmün ardından gelen başvurularla beraber farklı miktarlarda azaltılmıştı ancak para cezası yaklaşık olarak 6.88 milyon dolara yükseltilmişti.

Sunde, 2012'den beri Interpol'ün arananlar listesinde yer alıyordu. The Pirate Bay'in bir başka kurucusu da Eylül 2012'de Kamboçya'da tutuklanıp İsveç'e teslim edilmişti.

Bu durumun, Sunde'nin WhatsApp ve benzeri mesajlaşma hizmetlerine karşı "tamamen güvenli" bir alternatif sunma planları üzerindeki etkisi ise henüz bilinmiyor. Heml.is ismi ile tanınan uygulama, ilk olarak Temmuz 2013'te duyurulmuştu ancak henüz kullanıma açılmamıştı. Uygulamanın geliştirme blogunda yer alan son güncelleme ise mart ayının ortalarında yayınlanmıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bunlar hep Apple ortaklarının işi...

foto da nasılda korkmuş garibim ha ha haa :) beter olsunlar ya....

@03 Haz 2014 17:14 kiyamam gören eksilemis dur bende eksiliyorum

üzüldüm ya o kadar yüklediklerim vardı oradan :(

Bu ülkelerde Pirates korsan partisi avrupanin pek cok ülkesinde yükseliste isvec icinde aynisi olucaktir elaman hapis cikisi meclise girer.

üzüldüm kötü olmuş :(

devam edecektir. kaptan çoktur.

Sen de yorum yaz