Windows 10 yavaşlamaya devam ediyor

Yeni yayınlanan Kasım ayı kullanım oranları, Microsoft'u biraz üzecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 yavaşlamaya devam ediyor

Geçtiğimiz her ay, işletim sistemi kullanım oranı verilerinin yenilenmesi demek. Performansı yakından izlenen Windows 10'un yükselişinin ise biraz daha yavaşladığı anlaşılıyor.

NetMarketShare'in verileri, Windows 10'un pazar payının Kasım'da yüzde 9'a yükseldiğini gösteriyor. Bu iyi bir oran olsa da işletim sisteminin Ekim'deki yüzde 1,31'lik artışının Kasım'da yüzde 1,06'ya gerilemiş olması da gözden kaçmıyor. Elbette büyüme hızında büyük bir düşüş yok, ancak yavaşlama trendinin sürdüğünü görüyoruz.

NetMarketShare'in yeni verileri, Windows 8'in gerilemek yerine yüzde 0,81 yükselerek yüzde 14,03 pazar payına ulaştığını gösteriyor. İşletim sistemlerinde liderliğini koruyan Windows 7 ise pazar payını biraz genişleterek yüzde 56,11'e ulaşmış durumda. Son olarak Windows XP'nin yüzde 1 gerileyerek yüzde 10,59'a düştüğünü görüyoruz.

Windows 10 büyük bir başarı olarak kabul edildiğinden bu tablo, Microsoft'un pek hoşuna gitmeyecektir. Ancak firma, önümüzdeki aylarda Windows 10'u daha agresif bir biçimde dağıtmaya başlayabilir (örneğin onu önerilen güncelleme olarak sunarak). Bu sırada Microsoft'un müşterilerini kızdırmamak için dikkatli davranması da önemli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Isıtıp ısıtıp aynı işletim sistemlerini koyarlarsa olacak bu. Biri açıklasın. DX12 dışında bir fark varmı 8.1 ile 10 arasında.

@02 Aralık 2015 01:30 var yenilenmiş arayüz başlat menüsünün geri gelmesi mağaza daha stabil windows edge var win store uygulamaları artık tam ekran olmak zorunda değil vs. vs

@02 Aralık 2015 01:30 Tabii ki var. Oda başlat butonu. O olmadan Windows'a Windows demem :D

@02 Aralık 2015 01:30 stabil değil yenilik diye getirdiği çoğuşey sorunlu çalışıyor batarya kullanımı fazla oyunlarda pingler fazla oyunun ortasında güncelleme indirebiliyor izleme reklam olayı kötü, eski işetim sistemlerini ms sabote ediyor win 10 geçsinlerdiye dx12 oyunlar çıkınca mecbur kalacaz en kötüsü de bu.

yıllardır piyasada bulunan işletmelerde yer tutmuş bir sistemle yeni çıkan bir sistemi kıyaslamak yanlıştır.. bilakis piyasalar yeni çıkan sistemlere programlarını ve kullanıcı memurlarını adapte etmekte güçlük çekerler.. win10na daha yıllar var.....

İstediğim çoğu programı yükletmiyor. Office 2003 kurdum ama microsoftun kendi güncelleme sitesinden indirdiğim 2007 ofis dosyalarına uyumluluk paketini çalıştırmadı mesela. Anladığım kadarıyla google play gibi bir dükkan oluşturarak uygumaları oradan satın aldırmak peşinde. Cpuz ve Hardware monitör gibi donanımlarımın hız, ısı ve fan dönüş hızlarını görebildiğim programlarda göstergeleri çalıştırmıyor. Win 10 şu an çok ham ve porgramcılıkta tekelciliğe giden tehlikeli yolun başlangıcı !!!

Windows 10 tümüyle kişiyi izleme politikası izliyor. Çok şükür param var ama asla Windows almam kullanmam. Ubuntu bana yetiyorda artıyor. Alana alma dememde herkesin kendi bileceği iş.

Su ana kadar yukleyenler son olan en iyidir mantikli amatorlerdi. Guvenlik endiseleri ve otomatik guncellemelerin getirecegi sikintilari goze alamayan bilincli kullanici ve kurumsal firmalar gecmek icin acele etmiyorlar. O yuzden.

@02 Aralık 2015 09:31 dediğin fazlaca alakasız. Sadece çıkan sorunların altından kalkabileceğini inanıyorsan yükle. Bu kadar.

@02 Aralık 2015 09:31 Ben muhtemelen geçmem; dx12'ye gelince, zaten oynadığım oyun türleri belli ve şu an ki modaya bakarsak Battle Front, CS, GTA ve benzerlerinden başka oyun çıkmayacak. Onlar da oynadığım oyunlar değil, sırf dx12 için işletim sistemi değiştirmem. Kaldı ki, pro hariç tüm versiyonlarında zorunlu güncelleme iteleyecek. Ben öyle işe gelemem, Allah bilir bilgisayarıma neler girecek?

Windows 10 W-7 ve W-8.1 in karması. Biraz yeni biraz eski ama çoğu aynı.

th2 temiz kurulumla notbook kurduk cipset drv dan ekarankartına intel + nvidia ,tochpad lan wifi kadar win10 drv kendi indirdi kurdu , rst ve nvidia eski sürücü kurduğundan güncelledim hotkey birde perf olarak bi sıkıntı yok yalnız win7de olan konum ve algılıyıcı da ışık sensörü ne tik koyunca oto parlaklık çalışıyordu win 10 o ayar yok oto parlaklık çalışmıyor, win7 de 5s30dk giden batarya for önce öçtüm, win10da 3s30dk güçpl tasarta ayarlarda enj tasarrufu açık arka pld çalışan yok boşta helpp

telemetri olayi kabul edilir birsey degil o yuzden hak ettigini alir

10240 sürümüne tekrar geçiş yaptım. 10586 ya göre çok daha iyi kasma yok bu hali bile windows 8.1 den kötü redstone guncellemesını beklıyorum ondada aradıgımı bulamazsam komple kaldıracagım...

Vaybee xp dx12 simdi xpde olsa bakalim win10 ne durumda olurdu

windows 10 farkı yok insanlar pc açıyor crome açıyor windows 10ge lince ne olacak ki s3 minide whatsapp giriyor iphone 5s de

1993 senesinden beri her yeni Microsoft sürümü beni hep heyecanlandırdı. Artık o heyecan kalmadı. Android telefonum akşama kadar her işimi görüyor.

Yeni laptoplarla zorla itelemeye baslamadıkları için düşük herhalde:)

Bir Pc, bir Tablet ve bir Notbook için kurduğum Windows 10 sürüm 1511 ile ne kadar mutluyum anlatamam. Bu kadar iyi açılış hızı hiç olmadı. Driver hatası hiç yok. Atom işlemcili tablet bile uçuyor. Edge mükemmel. Otomatik güncellemeleri seviyorum. Sonuçta sadece orjinal yazılım kullana biriyim. Office 2016 ile harika uyum. Daha ne olsun. Neden en büyük ki zaten Microsoft ???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play