Windows 11'in En Çok Şikayet Alan Yönleri Belli Oldu!

Windows 10 kullanıcılarının Windows 11'e terfi ettikten sonra en çok şikayet ettikleri konular belli oldu. Bu şikayetler bazı kullanıcılar için o kadar önemli ki, Windows 10'a geri dönenler bile var!

Windows 11'in En Çok Şikayet Alan Yönleri

Şurası bir gerçek ki, herhangi bir büyük yükseltme, özellikle de Microsoft'un Windows 11 gibi tüm bir işletim sistemi kadar büyük bir yükseltme sonunda bazı sorunların çıkması, kaçınılmaz. Herkesi mutlu etmek mümkün olmadığına göre, bunun olması da gayet normal. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Geri Bildirim Merkezi'nde insanların Windows 11'de görmek istediği ve şikayet ettiği şeyleri listeledi. Bunlar özetle şu şekilde:

  1. Görev çubuğunu yukarı ya da yanlara taşıma imkanı olmaması.
  2. Görev Çubuğundaki Görev Yöneticisi simgesi için sağ tuş yeteneği olmaması.
  3. Başlat Menüsü için, işaretlenmiş uygulamaları gruplama imkanı olmaması
  4. Görev Çubuğundaki uygulama simgelerinin üzerine bir dosya sürüklendiğinde ilgili uygulamanın açılmaması.
  5. Görev Çubuğunda, Windows 10'da olduğu gibi küçük simgelerin kullanılamaması.
  6. TMP zorunluluğunun Windows 11 kurulumunu engellemesi.
  7. Başlat Menüsündeki "Öneriler" kısmının kapatılamaması.
  8. Widget'larda Haberlerin kapatılamaması.

Genel olarak baktığımızda şikayetler Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü ekseninde yoğunlaşıyor. Bunların yanında, performanstan yakınanların sayısının da oldukça fazla olduğu görülüyor.

Bir Reddit kullanıcısı olan BrokenDynamov'un şu gönderisi, aslında bu genel izlenimi en iyi şekilde özetliyor: "Windows 10'dan Windows 11'e geçtiğimde oldukça heyecanlıydım, zira çok daha güzel görünen bir arabirime sahipti. Ancak bir ay kadar kullandıktan sonra aslında Windows 10'un kararlı yapısının ne kadar önemli olduğunu ve buna ne kadar alışmış olduğumu fark ettim. Görev çubuğunda sürükle bırak özelliğinin olmaması da rahatsız ediyor. Genel olarak baktığımda da tüm animasyonları vs. kapatsam bile performansta belirgin bir düşüklük görüyorum ve bundan hiç memnun değilim."

Kısacası Windows 11'de insanları mutsuz eden sorunlar veya eksiklikler halen giderilmiş değil. Şu anda Windows 11 kullanım oranlarında bir artış söz konusu olsa da, bası kullanıcıların Windows 10'a geri dönmeyi seçtiği de açıkça ortada. Bakalım önümüzdeki haftalarda, karşımıza nasıl bir kullanım oranı tablosuz çıkacak... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

20 yıllık bilgisayar sistemleri uzmanı olarak en iyi işletim sistemi win7 geliştirilmeliydi, win10 ağ ve yazıcı paylaşım sorunları ile bıktırdı win7 ile arasında ki haberleşme sıkıntısı bezdirdi. win11 henüz denemedim ama win10 dan farkı olacağını sanmıyorum. keşke 7 de ileri geliştirme yapılıp devam edilseydi, her 3 -5 yılda bir işletim sistemi yenilemeye ne derece gerek var o da ayrı bir konu. milli sistem pardus geliştirilip halkımızın kullanımına acilen sunulmalı. denedim ama geliştirilmeli

2 ay önce Windows 11'e geçiş yaptım. Birkaçı hariç şikayet edilen her şeyden ben de şikayetçiyim fakat genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim. Bunları dikkate alıp gerekli güncelleme ile düzeltmeleri yapacaklardır. Performans konusunda da bir sorunum yok, sadece ara yüzde bir hantallık var gibi, bu da şikayet edilen bir konu.

yaklaşık 1 aydır kullandığım windows 11 de en büyük sıkıntım görev çubuğundaki sürükle bırak özelliği olmaması onun dışında performans olarak memnunum ayrıca ağ kurulumu olarak en iyi Windows sürümü diyebilirim bilirsiniz windows 10 yerel ağdaki bilgisayarları görmekte oldukça problemli özellikle ağda eski sürüm veya farklı bir medya aygıtı varsa. windows 11 de bunu tamamen çözmüşler gibi görünüyor ağ yazıcısı- nas - server- medya aygıtları vs ne varsa anında görüp bağlanabiliyor.

Sen de yorum yaz