Windows 8'i bırak, Windows 9'a bak!

Şok gelişme! Windows 7 64-bit'e yeni geçenler, Windows 8 ve Windows 9'da neyle karşılaşacaklar?

  • Ali Güngör
Windows 7 64 bit'ten Windows 8 ve 9 128 bit'e
Windows XP'nin 64 bit sürümü çok da yaygınlaşmamıştı

32 bit işletim sistemi ve yazılımlar halen yaygın bir biçimde kullanılıyor. 64 bit işletim sistemi, yazılım ve sürücüler ise henüz yeni yerleşmiş durumda. 64 bit'e geçiş sonunda hızlanıyor.

Microsoft'un yeni çıkacak olan işletim sistemi Windows 7'nin 64 bit sürümü, daha önceki haberimizden hatırlayacağınız gibi kapsamlı donanım testlerinden geçiyor. Testleri geçemeyen bilgisayarlara, Windows 7 uyumlu logosu yapıştırılmayacak.

64 bit bir kenara geçtiğimiz günlerde Microsoft Windows 8 ile ilgili ilk resmi olmayan bilgileri sizlere aktarmıştık. Microsoft her zaman bir ilerisini düşünüyor ve Windows 8 üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows 8 ile birlikte 128 bit'e geçmeyi planlıyor. Windows 8 ile olmasa, Windows 9 ile bu mutlaka gerçekleşecek! Hali hazırda Windows 7'nin sunucu sürümü olan Windows Server 2008 R2 64 bit.

Haberin devamında: Bilginin kaynağı ve Microsoft'un planları...

Windows 8 ve 9 planları

Windows 8 2011 hatta 2012'den önce beklenmiyor

Bu bilgilerin kaynağı ise Microsoft'ta araştırma ve geliştirme bölümünden kıdemli biri: Robert Morgan. Kendisi Microsoft'un stratejik hamlelerini yaptığı, yüksek güvenlikli ARGE departmanında orta ve uzun vadeli projeler üzerinde çalışıyor. 128 bit mimari, Windows 8 kerneli ve Windows 9 proje planı bunların arasında yer alıyor. Intel, AMD, HP ve IBM gibi çalışma ortaklarıyla kurulan ilişkilerde bu işin bir parçası.

Robert Morgan 128 bit mimarinin geriye dönük uyumluluğu üzerinde çalışıyor. Hedef mevcut 64 bit mimariyle tam uyum ve donanım simülasyonunda bu mevcut 64 bit komutlarının Windows 8 ve Windows 9 altında çalışması.

CHIP Online'ın yorumu:

Bu arada Windows 8'in 2011'den hatta 2012'den önce çıkmayacağını da belirtelim. Çıktıktan sonra dahi Windows 7'den beklenen başarı, Windows 7'nin Windows XP gibi uzun ömürlü olabileceğini gösteriyor. Microsoft'un 128 bit işletim sistemi üzerinde çalışmasının sebebi, sonda yer alan "donanım simülasyonu" alıntısından anlaşılabileceği gibi ağırlıklı olarak sunucular. Ayrıca bu iddia, yeni Windows'ların sadece 128-bit olacağı anlamına da gelmiyor. Bu konuda sizlerle yeni detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

32 bit kullanan kaldımıki artık ?

daha 64 bit desteği yokken bu kadar kısa sürede ilginç...

önümüzdeki yıllarda da işletim sistemi bolluğu ve donanım kıtlığına eşdeğer tüketim olucak desenize... :D

komik. 64 bitlik intel işelmcilerde bile 36 bit, AMDlerde 40 bit fiziksel ram adresleme yapılabiliyor. yani henüz 40 bit sınırına bile dayanamamışken 64 bite tam geçebilmeniz için bir bilgisayara dünyada üretilmiş bütün ramleri takmanız gerekir. oradaki 128 bit, adresleme genişliği değil, işlemci makina komut uzunluğu olur. oysa işletim sisteminin bit değeri işlemciye dayalı adresleme genişliğiyle tanımlanır.

64 bitleri stabil hale getirmeden 128 bit e gecisin hic bi yarari olmayacagi kanisindayim oleki makelede kosedeki resimdeki aciklama gibi xp 64 bit bile yeteri olgunlugu alamadi ben 13 ay once 0 64 bit icin topladim sistemimi quad core islemcim 6 gb ram ama 64 bit ile stabilite yakalasamda o kdr eksikligi vardiki anlatamam bence 128 bit yerine 7 de 64 bitin ustunde dururlarsa basari gelir die inaniyorum

Microsoft Windows 7 için Vista nın kaputu açtı ve bazı değişiklikler yaptı.Daha sonra Windows 7 nin üzerine biraz boya sıkıldı ve kullanıcıya sunuldu.Zaten çekirdek sürümü bile aynı Vista ile Windıws 7 nin.Değişikliklerin %95 i kaput altında.
Yani Windows 7 için kalkıp da tamamen yeni bir işletim sistemi yazmak kadar çok zaman kaybetmedi Microsoft.Şimdi tamamen yeni bir işletim sistemi için daha şimdiden kolları sıvamaya başlamış.
Umarım başarısız Vista projesi gibi olmaz.

hahahahaaha önce güvenliği sağlasın sonra 128 bit değil 250 bite cıksın

64 bit program desteği bi otursunda ondan sonra 128e geçsinler yarım yamalak iş yapıolar

evler elektronik coplugune dondu artik..bu ne ya ben yil oncesini ozluyom..tek radyolu donem fazlasi zarar

128 bit islemci henuz masaustu icin uretilmedi,
Intel daha Itanium uzerinde calisiyorken microsoft'ta ki bu heves nedendir?
Windows 8'den sorna bir daha windows olmayacak
singularity ( midori ) olacak diyordular simdide 9 oldu.
Hepsi yalan dolan...
64 bit islemcileri ne yapacak millet?
Hadi onu gectim, daha dogru duzgun 64 bit uygulama yok, ne sunucu bazinda ne masaustunde.
Bos isler bunlar.

1000 gb ram takacak deglız ya makıneye tabıkı sunucular için bizi alkadar etmez ama 64 bıt suan için şart çünkü artık 3 gb ram de yetmez oldu:))

amd firmasının ön gördüğü ama yapmadığı işlemcilerin habercisi bunlar resmen. sse5 ile tüm amd işlemcilerinin 128 bit olacağını duymuştuk bunun dışında daha ilginç işlemci modelleride var ama 128 bit içinde herhalde minimum 8 gb ram şartı koşulacak fakat üreticiler adamgibi anakart yapmıyor ki çok aşırı sayıdaki model en fazla 4 gb ram destekli ve 2 ram slotuna sahip 4 ram slotu olan model sayısı 2 ram slotlu olanlara göre nerede ise yok denecek kadar az.

Demek oluyor ki bütün donanımlar sistemler sil baştan yenilenecek, tamam ilk başta 128bit geriye uyumlu olacak ama yeni donanımlar çıktıkça bir yerde gene takılacak. Yani 64 bit bile yerine oturmamışken böyle bir hamle kısa vadede çok gereksiz. Uzun vadede zaten kaçınılmaz bir durum.

bence oldukça gereksiz bi işlem microsoft kendi basına 128 bite geçiyo kalan bütün programlar 32 de çalışıyo yada 64 bitte. kullanıcılar sadece bir tek işletim sistemi içindeki programları kullanmıyo ki kullanılan birçok program var onlarda aynı bitte çalışmadıktan sonra neye yarar 128 bit işleitm sistemi

sürece bakarsak windows 8 nin 128 bit çıkması biraz zor gibi. tabiki desktop sürümlerinden bahsediyoruz. zira bu yeni donanım teknolojisininde önünün açılması ve teknolojinin bir adım daha zıplaması demek. önümüzdeki ilk 3 yılda bu zor.hemde oldukça zor. bir ihtimal windows 9 128 bit olabilir.ama windows 8 nin tek versiyon olarak 64 bit olacağı artık bilinen ve kabul edilen bir gerçek..

kaldıki microsoft, en eskileri saymazsak, hiç bir zaman major sürümler arasında, ara sürümler çıkarmadan yeni bir işletim sistemi piyasaya sürmüş değil.. 4.0 nt çekirdeğin üzerine ara sürüm buildler vardı. 5.0 ile 6.0 arasındada ara sürümler var. 5.0 ile 6.0 arasında nerdeyse bir 6 senelik mesafe var. buda demektir ki windows 9 en az altı yıl var. keza iki nesil işletim sistemi sonrası donanım piyasasının çehresi oldukça değişiyor ki buda normal olanı...o zaman gb bylarca RAm artık desktop pclerde olacak...

ayrıca sanallaştırma teknolojilerininde çıgır açması demektir bu. sunucularında oldukça gelişmiş ve evrim geçirmiş halini düşünürsek sanallaştırma gelecekteki önemini iyice artıracak demek..

şaşırmaya gerek yok 64 ü yapan 128 de yapar 256 da yapar 512 de yapar 1024 2048 4069 8192 gider böyle sürekli *2

Ben direk 1024 Bitlik Windows'a geçecem. Onun bekliyorum. Şimdilik Dos 6.22 yeter bana. :)

kimse 64bit i bile kullanmazken 1024 bite geçsen ne olur ki? başka şeylere yönelmeliler..

bence ne 64 bit. nede 128bit. oncamasraf hıcbır işeyaramıyor siz bana hıcbırzaman cokmıyecek bır işletim sistemi soyleyın windowsda macosda linuxda enınde sonunda bır sey olursa coker bukadar basıt
sorun surumun bıtleri degıl yapılan kodların duzgun bicimde bırturlu adam akıllı bırsekılde sıralı olmaması bukadar basıt kod ları sıralı olarak yazsalar işletim sistemi ne zarar vermeden kod devam eder
kı buda yenı bır surum yapmayı gerek bırakmaz ozanda işletim sısıtemının yaratıcısı parakazanamaz.
bunun içindirki işletim sisteminin yaratıcısı her kım olursa olsun mutlak bir veya bırkac kodu ya hıc yazmaz yada yanlıs olarak gosterır.bundan dolayı devamlı bır sekılde guncelleme sacmalıgı verdırır ......

ben de win 7 ile yeni bir pc ve 64 bite geçeceğim...

bence ne 64 bit. nede 128bit. oncamasraf hıcbır işeyaramıyor siz bana hıcbırzaman cokmıyecek bır işletim sistemi soyleyın windowsda macosda linuxda enınde sonunda bır sey olursa coker bukadar basıt
sorun surumun bıtleri degıl yapılan kodların duzgun bicimde bırturlu adam akıllı bırsekılde sıralı olmaması bukadar basıt kod ları sıralı olarak yazsalar işletim sistemi ne zarar vermeden kod devam eder
kı buda yenı bır surum yapmayı gerek bırakmaz ozanda işletim sısıtemının yaratıcısı parakazanamaz.
bunun içindirki işletim sisteminin yaratıcısı her kım olursa olsun mutlak bir veya bırkac kodu ya hıc yazmaz yada yanlıs olarak gosterır.bundan dolayı devamlı bır sekılde guncelleme sacmalıgı verdırır ......
-------------------------------------------------------------
Cok bilmislik krizlerine giren bir vatandas daha,
simdiye kadar kac satir kod yazdinda bu kadar hararetle bildigini sandigin kelimeleri yaziyorsun?
O cokmezmis bu cokmezmis...
cok biliyormus gibi.
10-15 yil kapanmadan calisan sunuculari senmi yazdin?
Bos laf...
Klavyenin tusuna basmayi ogrenen solugu bilisim sitelerinde aliyor.
Bilenmis gibi...
Sen daha 32 bit 64 bit nedir onu ogren ondan sonra sirali kod sirasiz
kod sacmaliklarini yaz.
Neymis o sirali kod soylermisin cok bilmis?
Mutlak bir kodu yazarmista baskasiniz yazmamista.
Sanki hayatinda kod gormus dunya gozuyle, hangi fonksiyon ne ise yarar biliyormus gibi.
Bunu duyan da sanacak isletim sistemi 2-3 sayfa kod'dan ibaret.
Sorsam "Hello World" yazacak bir uygulama yazamayacak adam bilim dersi veriyor.
Bu sitelere asil bir kod korumasi lazim

bence microsoft haklı 128 bite hazırlanmakla, 64 bit windows çoktan var üstelik günümüzde satılan tüm bilgisayarlar 64 bit destekli ama nedense kullanıcılar hep 32 bit işletim sistemi kurdukları için bunun bi faydasını göremiyorlar! hala çoğu yazılım 32 bit ama onu da kurabiliriz 64 bitlik sistemde!

son olarak 64 bitlik windows'un farkını görmek için word excel veya internette sörf yapmakla göremezsiniz! onun farkı 3D modelleme programlarında görebiliriz (3ds max gibi). hem 32 bit hem de 64 bitlik sistemlerde 3DsMax ile render yapmış biri olarak söylüyorum arada çoook fark var.

dur daha 32 bit gecmedik ne diyorsunuz :D

biraz bekleseydiniz Windows 7'ye geçseydim bari.. :))

Biz manyagiz para cuvalla haftada isletim sistemi degistirelim..yakinda tek kullanimlik pc yaparsiniz rahat edersiniz...

Microsoft açılımları bunlar

Aynı zamanda İçide BoŞ :D

128 bit server çözümü için güzel

işten anlamayan boş insanlar için yaramaz

128 bit gzl olucak bence... ama sanırım işlemcimizide baya yükseltmemiz gerekicek :)

daha 64 bit e yeni geçiyoruz:xD

Microsoft kafayı yedi iyice Windows Vista'yı çıkarttı biz tam Vista'ya geçtik derken şimdi 7'yi çıkardı 7'ye geçtiğimizde de 128 bit çıkacak bıktık artık

microsoft eski teknolojilere desteğini kesmediği için ve yeni teknolojileri kullanmaya çalıştıkca her zaman bir sorun çıkmıştır. yani ikisi aynı anda olmaz bu yüzden isterse windows 8 256 bit olsun farketmeyecek bir çözüm üretti windows xp temeli 32 bit eğer kullandığı antika program 32 bitse yeni windowsa hiç bir etkisi olmuyor. işletim sistemi içinde işletim sistemi çalıştırma teknolojisi ile sorun haloldu. xp mod içine kuruyorsun32 bit programını masaüstüne atıyorsun kısayolunu (örn: lksx32.exe (xp mode) olarak ) xp mod bu programı xp içinden açıyor ama xp masaüstünü vs görmeden sadece o program ekrana geliyor...

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

1000 çekirdekli işlemci haberi üstüne 128 bitte ii geldi he desenize önumuzdekı bu 5 senede butun bu donanımlarımıza gulcez aa 4 çekirdek aa core quad işlemcileri kullanıoduk ne günlerdi be ben bunları celeron kullandığım donemler gelıo ilk pcminde 800 herz lik bi hızı vardı kım bılır ılerde neler dicem :D tecnoloji donanımda hızlı ama yazılımda ağır ilerlio gibi

bence windows 8 çıkması iyi oldu windos 7 den bıkmıştım zaten

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play