Windows 8'in çıkışı Vista'dan daha başarılı

Windows 8'i şimdi de Windows Vista ile karşılaştırdılar; ortaya işte bu sonuç çıktı...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in çıkışı Vista'dan daha başarılı

Net Applications'ın yeni ortaya çıkardığı rakamlar, Windows 8'in Vista'ya göre çok daha başarılı bir çıkış yaptığını ortaya çıkardı.

Windows 8, Ekim ayında yüzde 0.45 kullanım oranına sahipti. Windows 7 ise üç sene önce aynı çıkış döneminde yüzde 2.33'e ulaşmıştı. Ancak Windows 8'i Vista ile karşılaştırmak, şimdiye kadar mümkün olmadı; zira Net Applications Şubat 2007'den sonraki verilerini sunuyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Net Applications sitesinde ortaya çıkan yeni rakamlar, Vista ile tam bir kıyaslama yapmaya izin veriyor.

Rakamlara göre 2007'de çıkan Vista, ilk ayında PC'lerin sadece yüzde 0.19'unda kullanılıyordu. Bu ise Windows 8'in kullanım oranının yarısından az bir dilimin Vista kullandığı anlamına geliyor. İlk iki ayında sadece yüzde 0.12 ve yüzde 0.17'ye ulaşan Vista'nın, bu dönemlerde de Windows 8'in gerisinde olduğu anlaşılıyor.

Bununla birlikte Windows 8'in ayın sonundan birkaç gün önce çıkması, 40 dolara yükseltme fırsatı sunması, tatil sezonuna yakın piyasaya sürülmesi gibi avatajları da bulunuyor. Windows 8'in Kasım ayı rakamlarında önemli bir sıçrama yapması bekleniyor. Bunun yaşanıp yaşanmadığını birkaç gün içinde rakamların açıklanmasıyla göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

elmayla armutu karşılaştır daha mantıklı

Vista'yı geçer de 7'yi geçeceğini sanmıyorum

Win 8, 7 nin yanına yaklaşamadığı için vistayla kıyaslanıyor. Ama vista kullanım oranlarını da geçemeyebilir.

Vista'ya kötü sistem diyenlerin bence bilgisayar ve sistemler hakkında.bilgisi ortadadır.

win8 de sorunlu çıktı.. ben de sürekli mavi ekran veriyor.. üstelik lisanslıı

@28 Kas 2012 18:17 Suruculerden kaynaklaniyor. Hala surucu problemleri devam ediyor w8 in. Bir sene kadar daha gecmemek lazim. RAM limiti olmasa xp kullanacagim ama 3 gb ye takiliyoruz iste. 64 bit xp var ama onda da tarayicim calismadi. Vakit bulu calistirabilsem 64 bit xp ile devam.

vistayla aynı çizgide :)))

valla arkadaş ben win 8 lisanslıyı kullandım ve hiç kimseye tavsiye de etmem ben almıyım

win7 winxp olacak microsoftun başına :) ama win8 Vista olmaz. dokunmatik arayüz hariç win7 win8den çok eksik değil bu yüzden direk bir geçiş olmayabilir.

@tarkankarabas VISTA'dada dokunmatik ekran desteği var... 7'de ne varsa aynen VISTA'da var...

benim için bir sorun yok xp kullanıyorum adamlar yeni işletim sistemi çıkarmışlar

valla ben ilk çıktığı gün yükseltme yaptım dvd siparişide verdim, dvd gelene kadar yükseltme ile kullandım, dvd gelincede sistemi baştan kurdum ve her iki durumda da ne bir mavi ekran hatası aldım ne bir sorun çıkardı. microsoft bu sefer yapmış. bence windows 8, windows 7'den ve xp'den performans olarak iyi. xp öldü zaten artık, 7 bir müddet önde gider ama, belirli bir süre sonra windows 8, 7'yide geçer..

astalavista bebeeem. O oranlar ne öyle ? :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play