Yeni jenerasyon savaşları başlıyor

2013 yılı içerisinde çıkması beklenen en sert savaşın galibi kim olacak?

Kim, nasıl birinci olacak; şimdiden merak konusu
Tahmin etmesi zor bir yarış başlayacak

Teknoloji dünyasının beklide en önemli savaş alanlarından bir tanesi olan oyun konsolları tarafı, önümüzdeki yıl itibariyle kanlı savaşlara sahne olacak şüphesiz. Peki, yen jenerasyon konsollar arasından hangisi bu yarışı kazanacak?

Bunu tahmin etmek tabii ki zor ama bazı çok açık noktaları da gözden kaçırmamak lazım... Nintendo tıpkı bundan önceki konsolu olan Wii gibi, Wii U ile de ilk çıkışı yapan ve çoktan bir satış grafiğine sahip olan ilk firma oldu ki bu ona önemli bir fark yaratma imkanı tanıyor. Beraberinde getirdiği yeni güçlendirilmiş işlemci ve HD çözünürlük seçeneği ile önemli de bir adım atmış durumda. Pek tabii onu seçecek olan oyuncular an itibariyle oyunların daha çok eğlenceli amaçlı olduğunu düşünen gruptan oluşuyor.

Diğer taraftan Sony cephesinde işler birazcık daha ciddi gelişecek gibi duruyor. Uzun süredir yeni cihazı üzerinde çalışan Sony, kullanıcıları arasında yapılan birçok farklı ankete göre, PlayStation 4 hali hazırda bulunandan çok daha kuvvetli bir donanım ile piyasaya çıkacak ve gücüyle tüm oyunlara yeni bir kalite kazandıracak. Microsoft cephesinde ise işler çok daha farklı ilerliyor zira Xbox 360 son altı yıldır yere ne kadar sağlam bastığını göstermiş bir ürün. Son aparatı olan hareket algılama sensörü olan Kinect ile büyük kitleleri etkilemeyi başaran ürün, yeni cihazı ile bu aparatı konsol ile tümleştirecek ve çok daha farklı bir konsol ile karşı karşıya kalmamıza imkan tanıyacak.

Uzun lafın kısası her konsolun bu yarışı birinci bitirmesi için bir sebep var ve hangisi olacağını tahmin etmek gerçekten çok zor. Unutmamak lazım; bundan yıllar evvel GameCube ve akabinde piyasaya çıkan Nintendo Wii için "çok satmaz" denmişti. Pek tabii konsolların sahip olduklar farklılıklar ve özeliklerin haricinde bu yarışta en önemli farklardan bir diğerini de anlaşma yapacakları oyun dağıtımcı ve yapımcıları oluşturacak.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Tabii ki Sony

Uzun yillardir yenilikten uzak bir piyasa. Bence tembellikten siyrilmalari lazim artik. Çok geç bile kaldilar.

Sony tek gecer ;-)

yahu tabi ki PS4 ü dört değil sekiz gözle bekliyoruz. diğerleri ise sadece dıdısının dıdısı olarak kalır....

wii oyunlara yeni bir soluk getirdi. oyuncuyu oyunun içine davet etti. microsoft ise wii nin başlattığı bu akımı bir adım daha ileriye taşıdı. bence sony yeni birşeyler yapmazsa ps3 sahiplerinin 4 almasına gerek kalmıycak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir