Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz. CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.

Yeni Sürücülerle Yüksek Güç (Sayfa 5)

PC’ye yeni bileşen eklemek
PC’nize yeni bir yazıcı mı takıyor veya yeni bir ekran kartı mı kuruyorsunuz? Uygun sürücü olmadan bu yeni aygıtlarla pek mutlu olamazsınız. Tak&Çalıştır aygıtların kurulumu çok basittir. Zaten işlemin büyük bir kısmını Windows yerine getirir. Windows, PC’ye yeni bir donanım bileşeninin eklendiğini otomatik olarak anlar ve uygun sürücüyü aramaya başlar.
Windows açıldıktan sonra üzerinde yeni bir aygıtın tanındığını bildiren bir pencere ekrana gelir. Bu bilgiyi onaylamak ve bir sonraki pencereyi de geçmek için İleri düğmesine tıklayın.
Sonraki pencerede Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı’na sürücüyü araması gereken yeri bildirmelisiniz. Sürücü CD veya diskette bulunuyorsa uygun seçeneği işaretleyin. Eğer internetten yeni bir sürücü indirdiyseniz Konum Belirt seçeneğini işaretleyin ve altındaki kutuya sürücünün içerisinde bulunduğu klasörün tam adresini girin. Bu kurulum işlemi sırasında ek sürücülerin yüklenebilme ihtimaline karşı Windows CD’sini devamlı olarak elinizin altında bulundurmalısınız. Kurulum işlemi ve gerektiği takdirde Windows yeniden başlatıldıktan sonra Aygıt Yöneticisi’ne göz atmakta fayda vardır. Aygıt eğer burada sorunsuz görünüyorsa kurulum başarıyla sonuçlanmıştır. Aygıtın arkasındaki bir ünlem işareti ise sorun olduğunu bildirir.

Windows için Tak&Çalıştır bileşenlerinin sayısı devamlı olarak artıyor. Yeni aygıtın kurulumu yukarıdaki işlemler çerçevesinde basit ve hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Ancak Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı aslında sorunlar için vardır. Eğer Windows’un otomatik olarak tanımadığı eski bir aygıt kurmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirin:
Başlat/Ayarlar/Denetim Masası komutu ile açılan pencere üzerindeki Yeni Donanım Ekle simgesine iki kere tıklayın. Eğer ekrana gelen pencere üzerindeki Aygıtlar listesinde bir öğe mevcutsa Windows bu yeni bileşeni bulmuş demektir. Bu durumda sürücüyü Tak&Çalıştır bileşenlerde olduğu gibi kurabilirsiniz. Aksi takdirde aygıtın listede bulunmadığını bildiren seçeneği işaretleyin ve bir kez daha İleri düğmesine tıklayın. Sonraki pencereden “Hayır, donanımı listeden seçmek istiyorum” seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın. Şimdi donanım türünü seçmelisiniz. Eğer bileşenlerin hiç biri uymuyorsa Diğer Aygıtlar’ı seçtikten sonra sürücü yükleme adımına geçmek için İleri düğmesine tıklamalısınız. Bu penceredeki Disketi Var düğmesine tıklayın ve sürücünün bulunduğu yeri tanımlayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir