Oynat Evrenin devleri! Evrendeki yıldızlar ve gezegenlerle dünyayı karşılaştırdığınızda ortaya nasıl bir görüntü çıkıyor, biliyor musunuz?

Evrenin devleri!

Evrendeki yıldızlar ve gezegenlerle dünyayı karşılaştırdığınızda ortaya nasıl bir görüntü çıkıyor, biliyor musunuz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel bir sunum olmuş...
Fakat videonun sonunda yer alan "hayır. evrenin merkezi biz değiliz" şeklinde bir ifade olması yaradılışçı kesime gönderme niteliğindedir ki esasen bilimsel betimlemelerin gösterdiği somut gerçekler, onların doğaları gereği arkasında yatan esas nedenlerin mahiyetini göstermek konusundaki çaresizliğine sahip olmaları sorunsalında apayrı bir şekilde sorgulanmak hassasiyetine haizdir.
Daha açık bir ifadeyle bilim, doğası gereği kurduğu "aksiyomatik" temel üzerinde "nasıl" sorusundan başka bir yapısal sorudan başka bir soruyu yanıtlayamaz. Dinin sorusu ise tam tersi "nasıl" değil, "niçin"dir. Bu bağlamda din felsefeyle yapısal benzerliğe sahip ve çelişebilir olmasına rağmen bilimle çelişmesi terminolojik açıdan mümkün değildir.
Teşekkürler..

Sayın ziyaretçi, "nasıl" ve "niçin" soruları da "kim" sorusuna cevap aramak içindir. "Nasıl" olduğunu buluyor ancak "kim"in yaptığını merak etmiyorsan o bilim, bilim değildir. Din, işte burada "kim" sorusunun cevabını en baştan verir... Amacım burayı bir din tartışmasına götürmek değil, sadece düşüncemi söylüyorum. katılıp katılmamak sizlere ait.

en azından gezegenlerın gunes patlamasından meydana gelemdıgını bılıyoruz:D

Sunumu büyük bir ağırbaşlılık ve azametle "beğenen" arkadaş. Dinin "nasılı" değil "niçin" i cevapladığını ima ediyorsunuz. Şu çok açık değil mi? Din hiç bir zaman "nasıl"ı cevaplayamamıştır. Bunu yapması da beklenemez. Kendi çerçevesini oluşturan kaynağa bakar ve onun dışına çıkamaz. Çıkmaya kalkan olursa da engel olur. Kim / niçin yaptı sorusunun cevabını peşinen verdiği iddiası da saçmadır. Çünkü "Tanrı yarattı" cevabının hiç bir düşünsel ve fikri değeri yoktur. Bir cevap değil gerçekliği sınanamaz bir inaçtır. Dinin felsefe ile yapısal benzerliğe sahip olduğu da söylenemez. Felesefe bilime kaynaklık eder ve fikir temellidir. Din ise soru sormaz. Çünkü zaten o din mensubu için cevap çoktan verilmiştir. O dine mensup olan kişi için inanmaktan başka bir yol da yoktur. Dinle çelişmeden fikirsel planda dine katkı yapmak mümkün değildir.

Bu kadar mükemmelliği görüp de hala kör olmak bu olsa gerek!

Bu kadar mükemmelliği görüp de hala kör olmak bu olsa gerek!

Bugün 00:12

katılıyorum dostum..!! buda onların çaresizliği... :)

Kardeşim kim ne diyorsa desin ben bu tür şeyleri gördüğüm zaman bir yaratıcının varlığı ile ilişkilendiririm ayrıca din ile alakası yok bu tür şeyler dini daha iyi anlamamıza yardımcı olur sadece.Ayrıca din,insanlarla nasıl daha iyi yaşaman gerektiğini anlatır yeri geldiğinde ket vurur yeri geldiğinde serbestlik sağlar.

Sen de yorum yaz