IE'nin pazar payı düşüşte, rakipleri ise...

Hem IE9, hem Firefox 4 yayınlandı. Peki bu yeni tarayıcılar pazar paylarında ne değiştirdi? İçeride!

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft her ne kadar IE9'un performansından memnunuz dese de, gelen ilk rakamlar pek de öyle demiyor. Internet Explorer ve Firefox'un yeni sürümlerinin başarısı, Hitslink tarafından yayınlanan pazar payı istastikleri ile ortaya çıktı.

İstatistiklere göre Internet Explorer'ın pazar payı yüzde 0.85 gerileyerek yüzde 55.92'ye düşerken, Firefox ise yüzde 0.06'lık bir artışla yüze 21.80'e yükseldi. Bu istastistiklerin en çok şaşırtan yönü ise, IE9'un çıktığında oldukça iyi bir performansa sahip olmasına rağmen pazar payında düşüş yaşaması. Bunda Microsoft'un yeni tarayıcısının sadece Vista ve Windows 7'yi desteklemesinin rolü olabilir.

Chrome ise yüzde 0.64'lük büyük bir sıçrayışla yüzde 11.57'ye yükseldi. Safari yüzde 6.36'dan yüzde 6.61'e yükselirken Opera yüzde 2.15'lik pazar payında değişiklik yaşamadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Demek ki dünyanın %55.92 si kaliteli tarayıcılarla şimdiye kadar tanışmamış...

bende ie9 ve ff4 yüklü ikiside yeterince hızlı ama sanki ff4'ün biraz daha zamana ihtiyacı var gibi ff3 deki eklentilerin bazıları çalışmıyor ve arada sırada donmalar oluyor ama ie9 şimdilik çok iyi

gariban opera :D adamlar ne yaptıysa hiç yükseltemediler. tarayıcının kralını yapsa yine kimse geçiş yapmıyor nedense.

Chrome'un bu kadar pay elde edeceğini hiç tahmin etmemiştim hatta Google yanlış yaptı bu pazara girmekle diye düşünmüştüm ama artık anladım ki Chrome'un önü açık.

Opera gerçekten çok iyi bir tarayıcı ancak nedense bazı sitelerde tam anlamıyla uyumlu çalışmıyor. İşin garip tarafı Türkiye'nin en büyük internet servis sağlayıcılarından Doruknet web mailinde bile çalışmıyor. Suç onlardamı yoksa yaptıkları sitelerde 4 tarayıcıyı test etme zahmetine girmeyen webmasterlar damı siz söyleyin.

dün yanin %55.92 sine acıyorum helal chrome

O da bir şey mi StatsCounter sitesinde Mart Ay'ı içerisinde Firefox ve Chrome neredeyse aynı oranlara sahip yani kıullanıcılar aynı diyebiliriz.

Azınlık olmaktan çıkıp Firefoxu geçmek üzereler :D

bence en iyisi youtube

chrome gerçekten çok iyi ve çok hızlı büyüor; opera da nerdeyse chrome kadar ii olmasına rağmen pekilgi görmüor. ayrıca safari çok kötü; firefox 4 e bakarsanız operanın görselinin resmen turuncusunu kopyalamış çok özneti.

opera bunu haketmiyor.

youtube varsa başka bişey istemem

hangi tarayıcı kullanırsan kullan eklentisiz tarayıcı hiç bir işe yaramaz.bana göre tabi :) chromium tabi ki tarayıcı dediğin.firefox da eklentilerde 2 sevmediğim özellik var.1. eklentiyi yükledikten sonra yeniden başlatmayı istemesi.2.sürüm yükseldiğinde eklenti uyumsuzluğu.chromium da eksikliğini hissettiğim tek eklenti video mp3 indiren bir eklentinin olmaması.internet download manager da bunu fazlasıyla karşılıyor.

youtube diye bir int.tarayıcısımı var ?

yürü be chrome :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play