İnternetin anahtarı Obama'ya verilecek

Amerikan Senatosu'nun son kararı bütün dünyayı etkiliyor. İşte internetle ilgili yasa tasarısı...

Amerikan Başkanına interneti kapatma yetkisi
Pratikte ne kadar başarılı olurlar bilinmez, ama bütün dünya bundan etkilenir

Amerikan senatosunun yeni tasarısı elden geçirildi. Bu tasarı Amerikan başkanı Barack Obama'ya acil durumlarda interneti kapatma gücü verecek. CNet'in ortaya çıkardığı 55 sayfalık tasarı, internet güvenliğiyle ilgili acil durumlarda geçici olarak özel sektör ağlarının kontrolünü Amerikan Başkanı'na verecek.

Üstelik bu ilk değil! Amerikan Senatosu'ndan bir kaynağa göre Amerikan Başkanı Bush, 11 Eylül saldırılarında bütün uçaklar yerde tutulurken buna benzer bir karar verilmişti.

Internet Security Alliance başkanı Larry Clinton'a göre "Senatör Rockefeller'ün düşündüğü yetkiler belli değil. Bu netleşmeden değil tasarıyı desteklemek, özel sektör üzerinde kullanılacak olan yetkileri analiz bile edemeyiz." ISA, Verizon, Verisign, Nortel ve Carnegie Mellon Üniversitesi gibi internetin önemli bir parçası olan şirketleri içeriyor.

Bu tasarının temel sebepleri arasında altyapıya ve özellikle enerji şebekesine internet üzerinden düzenlenebilecek bir saldırı tehdidi yatıyor. İnternet üzerinde tam bir kontrol sağlanamasa da gittikçe arkan hacker tehlikesi karşısında ulusal güvenlik riskleri artıyor.

Bu konuyla ilgili daha önce yaptığımız önemli haberleri de kaçırmayın: Hacker'lar ABD internetini yerle bir etti, Hackerların yeni hedefi.

Dünyada yükselen hack olaylarını ve kaynaklarını ele aldığımız makaleyi de kaçırmayın:
Politik amaçlarla ya da zevk için: Son döneme damga vuran hacker saldırıları mercek altında...
.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Oldu...
O Zaman Tüm dünya başkanları ortak karar alsınlar internet dns sunucuları abd elinden alınsın. ortak biryere taşınsın. O zaman saldırı anında fişi çekiverirler.

Bizim netimize dokanmasınlar.

13 root serverlerin 10 tanesi adamların elinde.. güç onlarda yani..

Yaw giderek bu amerikalılara uyuz oluyorum. millet tehdit savuşturmak için atom bombası yapar bunlar direk atar şimdi birde interneti teslim edelim.
ABD ananı da al git

Birileri de çıkmış "karşılıklı bağımlılıktan" falan bahsediyor. Bunun neresi karşılıklı? Sen adama fındık satıryorsun. Senden alamazsa gider başkasından alır. En fazla kilosuna 1-2 $ fazla öder. O 1-2 $'ı da sonra yine senden fazlasıyla geri alır. Ama adam interneti kapatırsa sen ne yapacaksın? internet üzerinden çalışan milyarlarca dolarlık ticaret var. Adam senin ümüğünü sıkmış sen hala "karşılıklı bağımlılık" falan filan millete kafa ütülüyorsun!

dur bakalım daha başımıza neler gelicek..buna da gene şükür etmek lazım

amerika gittikce küresel tehdit olmaya başlıyor.Bizi ve diğer doğu ülkelerini geçtim avrupa ülkeleri içinde ciddi tehdit olmaya başlayacak.Bencede serverların için ortak bir kurul kurulup serverlar abdnin elinden alınmalı.Kapatma vb. işlemler içinde tüm üyelerin onayı ile yapılmalı.Yoksa amerika zıvanadan cıkacak bu gidişle

toplumlarımızı daha iyi eğitebilirsek böyle problemler ortaya çıkmaz ve dijital kirlilik te yapmaz

haydi gençlik hack öğrenin ama yararlı işlerde kullanın ve gidin profesyonel bir kötü hacker ın izini sürün falan ve kendinizi yetiştirin hatta yakalanmasına yardımcı olun, sonra da gidip büyük bir yazılım firmasında iyi bir kariyerle işe başlayın...!!!

öyle inernet üzerinden oyun oyna bağımlısı ol falan... öyle bir gün gelir ki o gün aynaya bakarsın saçların ağarmış yaşlanmışsın - at yok avrat yok cepte para yok, işte ozaman oyunda atladığınız levellerin ve oyun içi kazandığınız para birimlerinin gerçek hayatta para etmediğini ozaman anlarsınız ve hayatınızdaki bu boşluk bir daha asla dolmaz...!!!!!!!!

kendinizi faydalı işlre adaın eğer çok boştaysanız faydalı görevler edinin kendinize yada oluşturun...

işte ülkemizde faydalı bir nesil olaydı ve bu root sunuculardan en az 3 - 4 tanesi bizde olsaydı ve bu sunucuları yönetebilecek uygun nitelikte personelimiz olsaydı da KORKULARIMIZ OLMASAYDI ???

KEŞKE LER İŞE YARAMAZ...!!!

saygılar

İleride İnternete de rakip gelecek.Yeni ağlar, yeni server tipleri...Teknoloji geliştikçe ABD ne isterse yapsın, kimse sallamaz.İnterneti kimse denetleyemez.İnt, sadece ABD kaynaklı da değildir.

İleride İnternete de rakip gelecek.Yeni ağlar, yeni server tipleri...Teknoloji geliştikçe ABD ne isterse yapsın, kimse sallamaz.İnterneti kimse denetleyemez.İnt, sadece ABD kaynaklı da değildir.

------------------------

öyle mi.. ulen dünyaya servis veren 13 root sunucunun 10 tanesi abd de .. ne demek şimdi bu.. birtanesi japonyada.. diğer ikisi nerde bilmiyorum ama 10 tane kök sunucu sende olacak internet seninle alakalı olmayacak.. yapmayın yahu.. adamlar bütün e postaları haberleşmeleri denetleme imkanı var..!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir