Microsoft patent davasında daha avantajlı

Microsoft, bu cep devi ile giriştiği amansız savaşta ilk büyük zaferini kazandı...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft patent davasında önemli bir adım attı

Microsoft, Motorola'nın kendisine açtığı patent davasında önemli bir avantaj elde etti. ABD'de bulunan yerel mahkemenin hakimi James Robart, Motorola'nın H.264 patenlerini çiğneyen ürünlerin satışını yasaklatamayacağına hükmetti. Bu ürünlerin başında, Microsoft'un oyun konsolu Xbox 360 geliyordu.

Hakimin kararı Motorola'nın Microsoft ürünlerinin Almanya'daki satışını da durduramayacağı anlamına geliyor. Motorola'nın isteği, Microsoft'un sözkonusu teknolojiyi yasadışı olarak kullandığı gerekçesiyle ürünlerinin lisanslanana kadar engellenmesiydi. Bunun yanında Microsoft, Motorola'nın kabul edilebilir bir miktar belirlemesi halinde telif ücretini ödemeyi kabul ediyor.

Motorola, teknolojisinin kullanımı için Microsoft'tan 4 milyar dolar istiyor (ürün fiyatının yüzde 2.25'i). Microsoft ise bu fiyatın çok yüksek olduğunu söyüyor. Bunun yanında hakim James Robart'ın verdiği karar, son karar niteliğini taşımıyor. Dolayısıyla hakim, lisanslama şartlarını ve oranını belirlemeyi tercih edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

4 milayar dolar mı? Google uçtu. Almanyada o kadar para kazanmıyor microsoft. Zaten almayı düşünenler alacağını almıştır almanyada. Bu saatten sonra yasaklanmaı microsofta prestij kaybı olur. Yakında gelecek yeni x.b de başka kodek kullanırlar. Microsoft zararlı çıkacak gibi durmuyor burada.

google microsoftu rakip görünce hemen saldırmaya çalıştı. ama kendisi çakma olunca nasıl kazanabilir ki? motorolanın bikaç patenti buna yeter mi sizce?

Microsoft Google Apple Samsung mahşerin 4 atlısı. yiyin birbirinizi

Sen de yorum yaz