Similar Images: Google'dan bir özellik daha

İki arama devi birbirine cevap vermeyi sürdürüyor: İşte Google'ın yeni özelliği...

  • Ali Güngör
Google'dan Search Similar Images
Resme tıklayarak büyütebilirsiniz

Microsoft Bing, Google'ın hakim olduğu internet arama motoru pastasından daha büyük bir pay almak için Visual Search özelliğini geliştirmişti. Şimdi Google da buna bir karşılık verdi ve Search Similar'ı kopyaladı. Yeni Google özelliğinin adı Search Similar Images.

Google'ın Visual Search'e cevabı, Bing'in Search Similar özelliğine büyük benzerlik gösteriyor. Search Similar, Microsoft'un daha önceki arama motoru olan Live Search'te de bulunan bir özellikti.

Bu arama özelliği Google'da da Bing'deki gibi çalışıyor. Snow Leopard yazarak çıkan sonuçlar içerisinden Apple'ın işletim sisteminin ya da doğada yaşayan gerçek hayvanın resimlerini aramak mümkün. Bunun için, pek çok ön izleme resminin altında yer alan "Search similar images - Benzer görsel bul" bağlantısına tıklamak yeterli oluyor.

Similar Images laboratuvardan mezun oldu!

Google'ın Search Similar Images özelliği Google Labs'da test modunda daha Nisan ayında ortaya çıkmıştı ama sadece betaydı. Şimdi ise tamamlanmış bir özellik olarak Google arama motoruna dahil edildi.

İki arama motorunun rekabeti ve geliştirdikleri özellikler Yahoo'dan bir miktar pazar payı kazanmalarını sağladı. ComScore'un yaptığı pazar araştırmalarına göre Google yüzde 64.9 ile birinci, Yahoo yüzde 18.8 ile ikinci ve Bing yüzde 9.4 ile üçüncü durumda.

CHIP Online'ın notu:
Similar Images, henüz tam anlamıyla oturmuş bir hizmet değil. Bu yüzden; özellikle IE kullanıyorsanız, özelliği kullanırken sorun yaşamanız olası...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

yesinler birbirlerini karlı çıkan biz olacağız. :D

Bing'e ''windows 7 full'' yazdım istediğim sonuçları alamadım.Google'a da aynısını yazdım güzel sonuçlar çıktı.Anlayacağınız google ile yola devam.

Google ile bu konuda rekabet bingin işi değil.. bing kendini fesh etsin live search gibi :)))

İki arama devi derken devlerden birisi Google,bu tamam da diğeri kim ? Bing mi ? Güldürmeyin adamı... Arkasında Microsoft var diye dev mi oldu şimdi Bing. Hani küçükler kavga ederken ''benim abim var seni döver'' derler ya . Bing de şimdi bu durumda ama Google' ı dövemez !

bazı yorumlar hakikaten çok gülünç
insanlar takım tutar gibi yorum yazıyor.
sanki haber teknoloji haberi değil de gs- fb maçı hakkında

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play