Windows 7 RC hakkında bilmeniz gerekenler

Windows 7 RC bir süredir indirilebiliyor; indirenler çok beğeniyor. İşte kısa bir Windows 7 özeti...

Windows 7 RC hakkında bilmeniz gerekenler
Windows 7 RC nedir necidir? Yenilir mi içilir mi?

Windows 7 geçtiğimiz ay değerlendirme sürümü ile kullanıcıların karşısına çıktı. CHIP Online olarak biz de Windows 7 RC'yi sizler için biraz incelemek istedik.

Windows 7'yi nereden yükleyebilirim? Netbook'uma Windows 7 kurmak için neler yapmam lazım? Windows 7'nin yenilikleri neler? Bunun gibi birçok soruyu bu makalemizde sizler için yanıtlamaya çalışacağız.

Buna ek olarak kurulumda ve kullanımda karşılaşabileceğiniz sorunlara da yanıt vermeye çalışarak size birkaç ufak ipucu da vermeye çalışacağız.

İndirme ve Kurulum

Kurulumdan sonra Windows 7 RC sizi pırıl pırıl bir masaüstüyle karşılıyor.

Windows 7 RC
Windows 7 RC 5 Mayıs'tan beri kullanıcılar tarafından indirilebiliyor. Yalnız Windows 7 RC ana paketinin içinde Türkçe dil desteği yok. Türkçe dil paketini ayrıca indirip yüklemelisiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows 7'nin DVD ISO görüntüsünü indirmek için buradaki sayfaya girip alt kısımdaki 32bit veya 64bit altındaki İngilizce seçeneğini işaretlemelisiniz. Buradan ekrandaki bilgileri takip ederek indirme penceresine ulaşabilirsiniz. Windows 7 RC sürümünü indirmek için tek şart Windows Live üyeliği.

Kullanım süresi
Windows RC sürümünü 1 Haziran 2010'a kadar ücretsiz kullanılabileceksiniz. Ama 1 Mart 2010'dan itibaren başlayacak olan bilgisayarınızın her iki saatte bir kapanmasına dayanabilirseniz. Yani pratik olarak Windows 7 RC sürümünün son kullanma tarihi 1 Mart 2010.

Windows 7 Beta sürümünden yükseltme
Microsoft'un Vista'dan yükseltme de dâhil olan yükleme senaryoları arasında ne yazık ki Windows 7 Beta sürümü yok.

Beta sürümünde yükseltme için ipucu
Eğer illa bir beta sürümünden yükseltmeniz gerekiyorsa bunun için Windows 7 DVD ISO dosyasını sabit diskinize açmanız ve "Sources" dizini altında "cversion.ini" dosyasını Notepad ile düzenlemeniz gerekiyor. Yapmanız gereken ise bu dosya içerisindeki "MinClient" değerini "7000"e getirmek.

Kurulumdan önce verileri yedeklemek
Her zaman olduğu gibi bu kurulumda da test sürümünü yüklemeden önce verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz. Özellikle Windows 7'yi var olan sistemlerine paralel olarak değil de eski sistemin yerine kurmayı düşünen kullanıcıların verilerini mutlaka yedeklemeleri gerekiyor.

Windows 7 RC kurulumu
Windows 7 RC'yi yüklemenin en kolay yolu indirdiğiniz DVD ISO görüntüsünü bir DVD yazdırma yazılımı kullanarak yazdırmanız ve yazdırdığınız yeni DVD'nizi kullanarak bilgisayarınızı başlatmanız.

DVD yazdırmadan kurulum
Eğer Windows 7 kurulumu için boş bir DVD harcamak istemiyorsanız ISO görüntüsünün içeriğini sabit diskinize açabilir ve buradan "Setup.exe" dosyasını çalıştırabilirsiniz. Ama bu yöntemde yüklemek istediğiniz sabit disk bölümünü önceden üçüncü parti yazılımlarla hazırlamalısınız. Çünkü Windows 7 RC kurulumu çalışan bir sistem üzerinde sabit disk düzenlemelerini desteklemiyor.

Netbook'lara kurmak için
İnternet bağlantısı olan bir netbook'unuz varsa bir önceki paragrafta anlattığımız gibi çalışan Windows sisteminiz üzerinden kurulumu başlatabilirsiniz. Ama netbook'unuzda bir Linux sistem varsa veya tümüyle yeniden bir kurulum istiyorsanız bir USB bellek kullanmalısınız. Eğer netbook'unuz USB'den başlatmayı destekliyorsa yükleme DVD'si veya DVD görüntüsü içindeki verileri (yaklaşık 3 GB) yeterli büyüklükteki bir USB belleğe aktararak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 7'nin sistem ihtiyaçları neler?

Windows 7 kurulumu oldukça kolay

Windows 7'nin sistem ihtiyaçları
Microsoft'a göre Windows 7 en az 1GHz'lik bir işlemciye, en az 1GB RAM belleğe (64bit için 2GB), 16GB sabit disk alanına (64bit için 20GB) ve DirectX 9 destekli bir ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Eğer sanal XP modunu kullanmayı düşünüyorsanız en az 2GB belleğiniz olmalı.

Sanal XP modu
Windows XP modunu (XPM) kullanarak XP uyumlu yazılımlarınızı Windows 7'de kullanabiliyorsunuz. Bu mod özellikle hala XP yazılımları kullanan ama Windows 7'ye geçmek isteyen kurumsal müşteriler için geliştirilmiş. XPM, Service Pack 3 de dâhil tam bir sanal Windows XP ortamı sunuyor. Windows 7 Professional, Enterprise veya Ultimate kullanıcıları istediklerinde XPM'i Microsoft sunucularından indirebiliyorlar.

Windows 7 32bit
Microsoft açıklama yapmadan önce Windows 7'nin sadece 64bitlik sürümünün olacağı söylentileri dolaşıyordu. Bu söylentilerin yanlış olduğunu artık söyleyebiliriz: Windows 7'nin 32bit'lik bir sürümü de var.

Windows 7'nin Vista'dan farkları
Windows 7 aslında Vista'da kullanılan temel kodlar üzerine kurulmuş bir sistem. Bu çekirdek kodlar birçok yeni sürücü ile yazılımların ve donanımların Vista'da olduğu gibi uyumlu ve sorunsuz olarak çalışmasını sağlıyor. Windows 7'nin farkı ise bunun üzerine yapılan geliştirmeler ve düzenlemeler. Örneğin üzerinde çalışılmış görev çubuğu ve pencere yönetimi, küçük ev ağı ve ağda yeni Media Player/Center ile görüntü ses iletimi, kurulumla beraber gelen zengin kodekler, bağlı aygıtların kolay kullanımı, düzenlenmiş kullanıcı dostu bir kullanıcı hesap denetimi ve çok daha iyi bir kaynak kullanımı Windows 7'nin getirdiklerinden sadece bazıları.

Daha hızlı açılma
Windows 7'de sistemin açılışı da dikkate alınmış. Bu amaçla sadece en gerekli servislerin açılışta çalışması sağlanmış. Bunun dışında temel kodların düzenlenmesi ve paralel işlemlerle Windows 7'nin açılış hızı arttırılmış. Biz testlerimizde %13'lük bir hızlanma belirledik.

Windows 7 ve Netbook'lar
Biz yaptığımız testlerde 1GB ve 2GB'lık belleğe sahip iki netbook'ta herhangi bir zorlanma ve yavaşlama belirleyemedik.

Yeni yazılımlar, yeni işlevler

Yeni Windows 7 araçları ve işlevleri

Mail ve Fotoğraf galerisi gibi eksik yazılımlar
Microsoft artık bu tür işlevleri "Başlat" menüsü üzerinden girerek kullanabileceğiniz Windows Live servisleri üzerinden sunmayı planlıyor. Microsoft'un bunu yaparken reklamlarının etkinliğini arttırmayı mı amaçladığını, yoksa başka hedeflerinin mi olduğunu bilemiyoruz.

Kenar çubuğu
Windows Vista'nın kenar çubuğu Windows 7'de yok. Ama onun yerine Windows 7'de küçük araçlarınızı masa üstünüzde serbestçe gezdirebiliyorsunuz. Microsoft ilk kurulumda bu araçların sağ kenarda toplamış. Bu şekilde eski kenar çubuğuna benzer bir görünüm oluşmuş.

Yeni kütüphaneler
Windows 7'de klasörlerinizi kütüphanelerde toplayabilirsiniz. Bunun için klasörlerinizin özellikler penceresini kullanabilir ya da klasörü Windows Gezgininden bularak bağlam menüsündeki (farenizin sağ tuşuyla açılan menü) seçeneğe tıklayabilirsiniz.

Klavye kısayol tuşları
Dikkati çeken kısayollar Aero Snap [Windows]+[Boşluk], Aero Peek [Alt]+[Tab], Aero Shake [Windows]+[Home] ve pencere yönetim kısayolları (pencere büyütme/küçültme [Windows]+[Yukarı ok/Aşağı ok], pencereyi sol/sağ kenara yapıştırma [Windows]+[Sola ok/sağa ok])

Device Stage
Bilgisayarınıza bağladığınız birçok cihaz için artık ek sürücüye ihtiyacınız yok. Dosya ekleme/silme, medya dosyalarını oynatma gibi görevleri artık Device Stage üzerinden yapabileceksiniz.

Dokümanları raptiyelemek
Süper bardaki (Win7 görev çubuğu) bir yazılıma farenizin sağ tuşuyla tıkladığınızda karşınıza o yazılımda en son kullandığınız dokümanlar çıkar. Bunlardan istediklerinizi "pin" seçeneği ile sürekli bu listelerde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde favorilerinizi oluşturmuş olursunuz.

Windows 7'de otomatik kullanma işlevi
Söylenenlerin aksine Microsoft Windows 7'deki otomatik kullanma seçeneğini tümüyle iptal etmemiş. Ama bu özelliği düzenleyerek CD, DVD ve USB bellekler gibi çıkarılabilir medyaların yazılımları doğrudan çalıştırma iznini kaldırmış. Bu özellikle USB'lerle yayılan zararlı yazılımlardan korunmak için oldukça yararlı.

Kullanıcı hesap yönetimindeki (UAC) düzenlemeler
Vista'da herkesi canından bezdiren UAC Windows 7'de de var. Ama bu sefer UAC'nin sizden ne sıklıkla izin alabileceğini denetim masasındaki ilgili kısımdan belirleyebiliyorsunuz. Bu şekilde çok sıklıkla karşılaştığınız UAC sorularının büyük bir kısmından kurtulmak mümkün.

Windows ipuçları, öneriler

Hızlı başlat menüsü
Eğer hızlı başlat menüsünü özlüyorsanız sevgili menünüzü geri getirebilirsiniz. Ama bu sefer bütün işi kendiniz yapmalısınız. Bunun için görev çubuğundaki bir alana farenizin sağ tuşuyla tıklayıp bağlam menüsünden "Toolbars" menüsüne gelin ve alttaki "New Toolbar" seçeneğine tıklayın. Daha sonra açılan Windows Gezgininden sabit diskinizdeki "KullanıcıAdı\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch" klasörünü seçin. Hızlı başlat menünüz karşınızda!

Renki arayüzü sadeleştirmek
Windows 7'nin arayüzü sadelikten hoşlananlara fazla karışık gelebilir. Bunun için [Windows]+[Pause] kısayolu ile Denetim Masasına girip soldaki görevler menüsünden gelişmiş sistem ayarlarına gelin. Açılan pencerede gelişmiş ayarlar sekmesine gelerek ayarlar düğmesine tıklayın. Burada bulacağınız efektler bölümünden istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Windows 7 sürümleri
Windows 7 karşımıza Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise veUltimate olmak üzere altı farklı sürümle çıkıyor.

Sürümlerin farkları
Netbook'lar için ucuz bir sürüm olarak tasarlanmış Starter sürümü temel arayüzü sunuyor ve sadece üç yazılımı aynı anda çalıştırması düşünülerek hay. Home Basic sürümü ise yine ucuz masaüstü bilgisayarlar için düşünülmüş: Aero arayüzü ve MediaCenter işlevleri bu sürümde mevcut değil. Home Premium standart ev kullanıcıları için bütün görsel Aeroata geçirildi. Ancak Microsoft, 3 uygulama sınırını daha sonra kaldırdığını açıkladı. Bu sürümde multimedya işlevlerini bulmak da mümkün. Gelişmiş yedekleme işlevleri ise Professional sürümünde mevcut. BitLocker ve BitLocker To Go gibi gelişmiş güvenlik işlevleri ise sadece daha pahalı paketlerde mevcut.

Sürümler hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Genel değerlendirme, fiyat ve Windows 8

Windows 8'in yeniliklerinden biri SeaDragon projesi olabilir.

Windows 7 Son sürüm
Windows 7 22 Ekim 2009'da mağazalarda satılmaya başlanacak.

Fiyatı
Tam sürümün fiyatının ne olacağı daha belli değil. Ama yükseltme sürümlerinin fiyatlarının 50$ ile 100$ arasında olması bekleniyor.

Windows 8
Microsoft'un daha şimdiden Windows 8 üzerine çalışmaya başladığına eminiz. Ama daha ortaya konuşmuş kesin özellikle yok. Ama büyük olasılıkla yeni bir çekirdeğe sahip olacak. Windows 8'in yeni bir dosya sistemi kullanıp kullanmayacağı ise önümüzdeki aylarda belli olacak. LiveLabs projesi Seadragon'un da Windows 8'in bir parçası olma olasılığı yüksek.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

10 numara işletim sistemi oldu. güzel yazı chip teşekkürler. windows 8i de merak etmiyor değil insan kim bilir nasıl olacaktır, çekirdek değişimi ve farklı dosya sistemi olacagını düşünüyorum. windows 7 ile birlikte cok eskiden beri süren bu build son olacaktır buyuk ihtimal

Kusura bakmasın kimse ama Windows 7'nin de tıpkı Windows Vista gibi katedeceği çok mesafe var. Vista SP1 ve SP2 ile daha da olgunlaştı. Diskimi ikiye böldüm:bir bölümünde Windows Vista SP2 64 bit edition, diğer bölümde Vista SP2 32 bit editon. İki si de mükemmel çalışıyor. Windows 7'nin RC sürümlerinin her iki sürümünü de denedim: Sonuç: olgunlaşmalarına daha çooook var.

linux'tan esintiler soz konusu sanirim.. Microsoft'a hayir!..

şu linux beklentisinden vazgeçmeniz mantıklı olur aç tavuk kendini buğday ambarında görür hikayesi gibi birşey. ayrıca window7 artık linux uygulamalarınıda çalıştırabilmektedir buda güzel bir hareket ve herkesin merak edebileceği bir özellik.windows7 sp'ler ile yol katetti evet hemde sp2 ile en büyük sıkıntı olan disk kullanımında çok şaşırtıcı bir kazanç yaptı. windows7'ninde eksikleri vardır muhakkak olmaması imkansız ama vistanın sp ile kattetiği yolun fazlası var içeriğinde.örneğin artık çok büyük disk ve ram blokları istemiyor.ama fazla ram kullanıncada büyük + sağladığı alanlar var win7'de örneğin uyumluluk modunda bazı yazılımlar açılınca win7'de ram kullanımı 320'den 1.9 gb'a kadar çıkıyor eğer yeterli ram var ise sağlıklı bir şekilde bu yazılımlarıda açıyor. ve bir diğer iyi yanı artık vistadaki kadar illada 4 çekirdek yada en az 4gb ram kullanılacak diye zorlama yok.

linux'tan çalmış Mac'den görmüş aşın artık bu seviyeleri arkadaşlar.

Vista Sp2 türkçe çıksa da lisanslı Vista mı yeniden kursam :(

Direk Xp'den Win7'ye geçerseniz mutlu olabilirsiniz ama ben Vista'yla arasında uçurum sayılabilecek bir fark ve kullanım rahatlığı görmedim . Zaten makinem de yeterince iyi bi de buna para vermem .

zaten notebookumu değşştrecektim. sene sonunu bekleyeyim. 2 milyar civarında bir notebookta bu işletim sistemini heralde rahatlıkla kullanırım. hakketen vista rezildi. iyiki almamışım. bekledim.

Vista 32 bit kullanıyodum crysisde ultra high ayarda sık sık kasılmalar yaşıyordum (ama akıcıydı)
windows7 build 7229 -64bit kurdum o kasılmalar olmadan sürekli akıcı oynayabiliyorum... (tabi 64bitle ilgili olsa gerek)

1 haftadır 7201 sürümünü kullanıyorum hiçbir sorunla karşılaşmadım 500 mb civarı ram kullanımı var.açılışta gözle görülür hızlanma var görsellik olarak vistadan pek bir artısı yok.orjinal vistam olmasına rağmen artık vistaya geçmeyi düşünmüyorum.

görev çubuğu yani sistem çubuğu hariç herşey güzel

vistada gereksiz oyuncak gibi küçük önizleme filan saçmalık yav

dandik sitelerdeki gibi one öyle yok msn iletisi filan çocukça şeyler

gereksiz

7 deki o yanıp sönmeler filan eyri büyrü gibi geliyor ben simetri hastası bi adamım sinirlerim bozuluyor.. =)

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
linux'tan çalmış Mac'den görmüş aşın artık bu seviyeleri arkadaşlar.

böyle bişi yok macten bi iki şey olabilir ama onlarda her işletim sisteminde ama linux tek çalma diye bişi yok linux efekt yok sonra kendin tema fln ekliyon.
şimdi arkadaşlar bana o saçma 4 sanal masaüstü efekini söylemesinler o da küçük bir bilgisayar yazılımcısında linux mesleği olan araklama işidir.

betayı da rc sürümünü de kurup denedim, kullanım özelliklerinde getirdiği bazı yenilikler dışından pek bir artısı yok gibi windows vista ultimateden hiç bir program açık değilken 50-100 mb daha az ram kullanıyor başka artısı yok gibi süslenmiş püslenmiş vista gibi bir şey.

microsoft 7 den beklentim artık bizi ek programlarla uğraştırmamasıdır kurulumu bir yapıyoz yok sp2, sp3, net framework 2.0 ve sürümleri,winrar,winzip,bulabilirsen çakma antivirüs yazılımı,k-lite codec pack,nero gibi cd imaj programları,yedekleme programları falan kurmak zorunda kalmak istemiyoruz.windows bunları kendi bünyesinde barındırmalı kendi çözümleriyle.illaki program kururum diyenlere lafım yok ben de yeni programları severim de kalabalık yapıyo biraz ve bilgisayarın geç açılmasına neden oluyo

linux'tan çalmış Mac'den görmüş aşın artık bu seviyeleri arkadaşlar.Dün 10:46:19
------------------------
senin beklediğin evrensel yenilikler insanlar ışık hızında koşmaya başladığında yapılacakdır

BEYLER BIR SORUM OLCAK BENIM MODEM DİAL UP BUNU WİN 7 DE NASIL AYARLARIM SIMDIDEN TSKRLER

Windows 7 tam bir hayalkırıklığı bence. Kurumsal müşteriler için yenilikler var ancak ev kullanıcısı için hala birşey yok. Notepad'i, hesap makinesininde Ribbon arayüz kullanmışlar - bunlar mı iyileştrimeler? Eskiden Windows Movie Maker vardı, kaldırdılar. Yakında parayla satmaya çalışırlar. Apple alıyorsunuz, beraberinde sürüyle yazılım geliyor.
Senelerden beri konuşulan, hadi diyelim Vista'ya yetiştiremedik dediler, Windows 7'de de olmaya dosya sistemi (adını hatırladınız mı, Microsoft hiç gündeme getirmiyor da...) WinFS. Hala ortalarda yok. Paranızı bence sokağa atmayın, hayır kurumuna bağışlayın, bence daha iyi. Microsoft'çular, XP'ye devam... Apple ve Linux hayranları için de çok güzel alternatifler var....

Güzel sistem vistadan bile basit ve sade gereksiz semerler alınmış , paralel işlem yapma tekniği gerçekten güzel , işlemde sıra beklemek yok show yönü güzel ne aşırı ne sade hız güzel şu görev çubuğunu biraz daha estetik yapsalardı daha güzel olurdu mesale içeri doğru oval olsa , acaba dreamskin olayı varmı aslında oyun performansı beni düşündürüyo daha fark olmasını beklerdim , ancak sistem çıkmadı neyse çıksın artık

Bencede Windows 7 gerek görüntü olsun gerek performans olsun çok güzel ama ben driver sorunu yaşadığım için tekrar xpye dönmek zorunda kaldım :(

Win 7 nin Vista da olduğu gibi değilde win 7 pro, win 7 business ve win 7 ultimate versiyonunu çıkarsalar dı ne iyi olurdu. Ultimate te hepsi var. Business sadece iş amaçlı win 7 ne oluyor peki elinizin altındaki XP Pro nun en ileri düzeyi. Peki XP nin Home versiyonunu kullananların sayısı ne kadar ki ülkemizde neredeyse yok gibi.Vistanın Home editionını veriyorlar niye keşke de diyorlar Win 7 pro ya yükseltseler veya Ultimate e.Keşke Win 7 pro ya yükseltebilsem elimdeki iki Vista Home Pre yi diye düşünüyorum keşke maddi imkanım ABD yle birlikte sarsılmasaydı da Wİn 7 Ultimate kalabilseydim.Win 7 RC Ultimate çünkü....

"Windows 7 tam bir hayalkırıklığı bence. Kurumsal müşteriler için yenilikler var ancak ev kullanıcısı için hala birşey yok. Notepad'i, hesap makinesininde Ribbon arayüz kullanmışlar - bunlar mı iyileştrimeler? Eskiden Windows Movie Maker vardı, kaldırdılar. Yakında parayla satmaya çalışırlar. Apple alıyorsunuz, beraberinde sürüyle yazılım geliyor.
Senelerden beri konuşulan, hadi diyelim Vista'ya yetiştiremedik dediler, Windows 7'de de olmaya dosya sistemi (adını hatırladınız mı, Microsoft hiç gündeme getirmiyor da...) WinFS. Hala ortalarda yok. Paranızı bence sokağa atmayın, hayır kurumuna bağışlayın, bence daha iyi. Microsoft'çular, XP'ye devam... Apple ve Linux hayranları için de çok güzel alternatifler var...."

Kurdunmu ?
Hesap makinesini sevmedinse 1000lerce cesit bedavasi var movie maker beta windows live ile zaten geliyor messenger yani. WinFS ntfs yada fat gibi bir sistem degil arastir. win 7 hizli sistemin hakkini veriyor. yani elestirmek icin elestiri sadece üstelikde adamlar drivers ve programlarda uyum modu yapmiski win7 programlar cogalana kadar zorlanmasin kimse diye elestiri iyidir ama dogru olsun yeterki bu sekilde degil.

Windows 7'nin hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerini daha yeni topladığım üst düzey sistemimde test ettim:duygusal davranmaya gerek yok. Hizmet paketleriyle olgunlaşmaları gerekiyorrrrrrr!!!! Şu anda Vista SP2 ile son derece olgunlaştı ve performansı süper. İki sürümünü de çatır çatır 8GB Corsair DDR3 1600 MHZ RAM'le kullanıyorum. Tabi 32 bit Vista sadece 3,5 GB ram kullanıyor. :)

Windows 7 Ultimate sadece bu çok güvenli.....

yalasık 1 ay sonunda vistadan beter hale geldi. stabillik yerlerde surunuor. dıceksınız kı bu rc. Asıl RC daha stabıl olması lazım?. sonucta bu linux surumu degıl kı ınsanlıkgın ortak mırası olarak gelıssın.. Windowsdan beklentım win 7 de performansı arttırıp acıkları arttırması. bu sıstem de guvenlı olamadı dyıp winows sıska surumunu cıkartması. sonrada onu satıp hemen pesıne en guvnllısı ve hızlısı bu deyıp wınows zartı cıkartması oda olmayınca wın zurt cıkar zaten. nasılsa alanı var.

Windows 7 olgunlaşıncaya kadar kesinlikle Vista SP2...

" bunlar mı iyileştrimeler? Eskiden Windows Movie Maker vardı, kaldırdılar. Yakında parayla satmaya çalışırlar. Apple alıyorsunuz, beraberinde sürüyle yazılım geliyor."

Farkındamısınız bilmem windows ile gelen her yazılıma tekelcilik suçlamasıyla mahkemelik davalarda binlerce dolar ödeme cezasına çarptırılıyor. Adam kendi İnternet Explorer'ı windows un içinde geliyor diye bir sürü para ödedi. Ama aynı şey dediğin gibi Apple MAC lerde safari geliyor diye dava edilmiyor. Benim anlamadığımda işte hep bu oluyor.

bırakın şu winzortu. senelerdir milletin kanını emiyorlar.. windows kullanmak demek bilgisayar kullanmak demek değil..

Arkadaşım windows 7 nihai sürüm piyasaya çıkınca her şeyin güllük gülistanlık olacağını mı sanıyorsunuz? Yüzlerce uyum ve performans sorunu yaşayacağız. Ancak hizmet paketleri belini doğrultacak... Windows Vista SP2 devammmmm.

Windows 7 bahane, Vista SP2 şahane!!!

win 7 kullandıktan sonra vista diyenlere şaşarım !

XP mode a hayran kaldim doğrusu. Mükemmel düşünülmüş.

çekmecemde duran işletim sistemi bir şekilde kaybolmuş iki gün sonra geri gelmiş üzerinde şunlar yazıyor bu kurulum dvd si arızalı....gülümsüyorum....çünkü hem benim adıma hem makinama göre hazırlanmış hem de kurulum sonrası şifremi isteyen bir işletim sistemi...tüm bunları tedarik edecek ki işletim sistemini kopyalayıp çoğaltıp dağıtarak köşeyi dönebilsin imkansız.....haydi kolay gelsin diyorum açık kaynak kodlu işletim sistemleri böyle olursa kimler yaya kalır siz düşünün....

Windows Vista çıkmadan önce, tanıtımlarını izlerken bu kadar hoşnut olmamıştım. Gerçekten iyi gözüküyor. Vistadan iyi olacağı kesin, ama iş yine de bilgisayarımızın donanımmından geçiyor. Celeron işlemci kullanan ve bize formata getiren var. Tamam, belki uç bir örnek olabilir ama Şu Win.7'nin özelliklerine bakar mısınız; Aero Shake, Aero Peek, Aero Zart-Zurt. İyi donanım varsa her şey güllük gülistanlık. Xp'nin çok tutulması da ondan, basit ama güçlü...

umarım internetten hemen indirip kurabilirim.

Vista piyasa için bir hüsrandı. Çok fazla hit kaybetti windows...

geleceğin xp si bence xpden daha fazla tutulacak zamanla 2 aydır kullanıorum tek kelimeyle harika bir kaç program uyumluluk sorunu yaşadım fakat onlarıda çözdüm deneyin farkı görün..

Acer 5002 wlmi laptopuma kurdum. İnternet üzerinden tıkır tıkır sürücüleri buldu. Tanınmayan donanım kalmadı. Performans olarak xp'den bile hızlı.

arkadaşlar ben xp hastasıydım wista flan hikaye diordum kendi kendime... win 7 de aynısının laciverti diordum...terettut eden arkadaşlar için soyluyorum windows 7 MUKEMMEL tek kelimeyle MUKEMEL

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir