Windows 8'de olması gerekenler!

Windows 8'in bazı yeniliklerini zaten biliyoruz ama bu 20 özellik de olsa hiç fena olmayacak...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'de olması gerekenler!
Zaman var: Microsoft'un bu özellikleri Windows 8'e eklemesi gerekiyor

Windows 8'den yakın zamanda sızan 'Ribbon' ara yüzü oldukça hoş bir gelişme olsa da bunu çok büyük bir gelişme olarak sayamayız. Microsoft, Windows 8'de başarılı olmak istiyorsa daha güçlü adımlar atması gerekebilir. Yazımızda Windows 8'e eklenmesinin gerektiğini düşündüğümüz özellikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu özelliklerden bazıları Microsoft'un planları arasında olabilir, ancak bu planlar her zaman Final sürümde özelliğe sahip olacağımız anlamına gelmeyebiliyor.

1. Çok hızlı başlangıç: Windows 8'in açılması, en az rakip sistemler kadar hızlı olmalı. Örneğin Ubuntu'nun açılışı şu an Windows'dan hızlı gerçekleşebiliyor.

2. Güç kullanımı iyileştirilmeli: Windows 8 örneğin GPU'yu kullanarak daha az enerji tüketebilir. IE9'un daha az enerji kullandığı haberleri ise Microsoft'un bu yönde ilerlediğini görmek açısından memnun edici.

Kayıt defteri, dosya sistemi, disk bölümleri

Windows 8, sabit diskleri daha kolay bir şekilde bölümlendirebilmeli

3. Kayıt defterini kaldırmalı: Kayıt defteri (registry), disk alanı ve belleğin az olduğu yıllarda kullanılan ve uygulamaların kaynakları paylaşmasını sağlayan bir veri tabanı. Böyle bir istek elbetteki kolay olmayacaktır ve uygulamaların geriye desteğine kötü etki edecektir, ancak eski uygulamalar için belki de sistem sanallaştırması kullanılabilir.

4. Daha iyi bir dosya sistemi: NTFS, 2001'den kalma bir işletim sistemi ve performansı, güvenilirliği ve esnekliği artıran bir güncelleme yapılabilir.

5. Bölüm boyutlandırma: Windows 7 ve Vista'da bazı tür bölümleri boyutlandırmak mümkün ancak bu her zaman çalışmıyor. Bu iş için üçüncü parti yazılımları da kullanmak mümkün ancak bu yazılımlar oldukça pahalı. Windows 8'de bölümleri daha kolay bir biçimde boyutlandırabilmek hoş olabilir.

Blu-ray'ler, mobil cihazlarla entegrasyon

Windows 8 Blu-ray filmleri çalabilmeli

6. Blu-ray'ler: Windows 7 ile blu-ray disklerdeki verileri okuyabiliyor ve yazabiliyorsunuz ancak blu-ray filmleri çalamıyorsunuz, zira bunun için üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyuluyor. Windows 8'in bunları çalabilmesinin yanı sıra blu-ray'ler için menüler oluşturabilen bir araç içermesi hoş olabilir.

7. Tabletlerle ve akıllı ceplerle birleşme: Windows 7'deki dokunma özellikleri, tablet kullanımına pek uygun değil. Windows 8'deki Windows Phone benzeri Metro kullanıcı ara yüzü, bizi dokunarak giriş konusunda ümitlendiriyor.

8. Sürücülerde daha akıllıca davranmalı: Hala üretici sayfalarında sürücü aramak zorunda olmamız sıkıcı. Windows 8'in sürücüleri otomatik olarak yüklemede en az Mac ve Linux kadar iyi olması gerekiyor.

9. Entegre kamera desteği: Windows 8'de en az Nikon, Conon, Sony gibi kameraların raw dosyaları için destek bulunması gerekiyor.

Kinect, ağ araçları, uygulama mağazası...

Kablosuz ağımızı çalanları öğrenmek için router'ımınız konsoluna girmek gerekmemeli

10. Kinect desteği: Klavyeye ve fareye veda etmemizi sağlayacak türde bir donanım desteklenebilir.

11. Daha iyi ağ araçları: Hangi uygulamaların internetimizi yavaşlattığını veya kimin WiFi bağlantımızı çaldığını görmemiz için üçüncü parti bir yazılım indirmeye ihtiyaç duymamalıyız.

12. Uygulama mağazası: Microsoft'un dev Windows programları dünyasını bir mağazada toplaması mümkün olmayabilir ancak böyle bir işlev, kullanıcılara ulaşmak isteyen program üreticileri için oldukça faydalı olacaktır.

13. Outlook Exchange hesabı desteği: Apple, Microsoft'un kurumsal posta sunucusunu destekliyor ancak Microsoft'un kendi işletim sistemi desteklemiyor. Windows Live Mail'in Exchange sunucularına bağlanabilmesi gerekiyor.

14. Entegre PDF okuyucu: Mac OS X'de PDF'ler ek bir yazılıma gerek olmadan okunabiliyor. Windows'un da PDF'leri bu şekilde gösterebilmesi gerekli.

15. PC üreticilerinin gereksiz yazılımlarına dur denmeli: Bu tür gereksiz yazılımlar, üreticilerin bilgisayarları daha ucuza satmasını sağlıyor olabilir ancak Windows 8 PC'lerinde bu tür yazılımlardan kurtulmaya yönelik bir seçenek olmalı.

Sanal masaüstü, eşitleme, sistem geri yükleme...

Live Mesh ile klasörleri eşitleyebiliyoruz, ancak ayarları ve programları da eşitlemek hoş olurdu

16. Basit sanal masaüstleri: Mac OS'da ve Ubuntu'da sanal masaüstleri arasında geçiş yapabiliyor ve çalışma alanınızı artırabiliyorsunuz. Bu özellik Windows 8'de de bulunabilir.

17. Eşitleme: Windows Live Mesh ile PC'ler arasında klasörlerinizi eşitleyebiliyorsunuz ancak yazılımları ve ayarları da eşitleyebilmek gerçekten harika olurdu.

18. Daha iyi sistem geri yükleme: Sistem geri yükleme noktaları gerekli olduğu zamanlarda oluşturulmamış olabiliyor. Windows 8'in herhangi bir yazılım yüklemeden önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturması gerekiyor.

19. Kolay veri iletimi: Windows 8'in büyük dosyaları iletmek için harici disklere ihtiyaç duymayan kolay bir yöntem sunması gerekiyor.

20. 32 bit ve 64 bit için tutarlı donanım desteği: Bu sorunun çözümü Windows 8'i sadece 64 bit olarak sunmak da olabilir, zira 32 bit sürücüler 64 bit Windows'da çalışmıyorlar. İki işletim sistemini de destekleyen sürücüler üretmekte Microsoft'a olduğu kadar donanım üreticilerine de iş düşüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

windowsta gormek istersiniz olmaz ama
bunlari linux ornegin ubuntu forumlarina yazin ve gorelim ???

aman windows hiç olmaz olsun en iyisi :D

Win8'de Windows Gezgini, tarayıcılarda ki gibi sekme sistemiyle gelse keşke. Sekmeli işletim sistemi kullansak fena mı olur?

bide bide yemek pişirse :)

ubuntu biraz uçuk bir örnek olmamış mı? 10 sn.de açılıyor. bunu msden bekleyemezsiniz.

yani kısacası mac os x'in kopyası olsun istiyorsunuz. ama o zaman windows kullanmanın ne manası kaldı ki? kasılacak, tıkanacak, çileden çıkaracak ki windows kullanıyoruz diyebilelim...

kopyalama ve yapıştır işlemlerinde ara birime sadece duraklat/devam et (pause/resume) butonları konulsun istiyorum. çok bir şey değil =(

20. seçenek zaten windows 7 ile başlatıldı. windows 7 en son 32 bit windows sürümü...

Çok iyi bir yazı olmuş. Açıkçası ben de Windows 8'in ayrıca 32bit sürümünün olmamasını istiyorum. Yeni çıkan tüm bilgisayarlar ve Windows 8'i kaldıracak bilgisayarların hepsi 64bit desteğine sahip olacaktır. Onun dışında Linux'ta yıllardır olan sanal masaüstleri, daha etkileyici görsel efektler ve dahili PDF okuyucu da çok iyi olur. Kayıt defterinin kaldırılacağını zannetmiyorum.

nerede gelişmiş sesle komut??
nerede yapay zeka kıvılcımları?
asıl bunları istemek lazım..

Chip Uçmuş Microsoft Bu Kadarını Yapmaz Biraz Görsellik Şatafat Ve Performans Yeter Bi Kaç Ufak Özellikde Olabilir... Ama En Önemlisi Pc Açılısına Önem Vermesi Güvenlik Açısından Çoğu Zaman Sistem Yüklenemiyor Aldığınız Yedekler Veya Geri Yükleme Noktası İşe Yaramıyor Olabiliyor....

5. Bölüm boyutlandırma: Windows 7 ve Vista'da bazı tür bölümleri boyutlandırmak mümkün ancak bu her zaman çalışmıyor. Bu iş için üçüncü parti yazılımları da kullanmak mümkün ancak bu yazılımlar oldukça pahalı. Windows 8'de bölümleri daha kolay bir biçimde boyutlandırabilmek hoş olabilir.
------------------------
EASEUS Partition Master 8.0.1 Home Edition. Bedava. Ama çok yavaş

32 bit bence artık kaldırımalı.

Sistem imajını alma, ,silinen verilerin geri getirilmesi vb..veri kurtarma araçları olsun.
Bir de zoom özelliği web browserlerdeki sayfaları büyütmek küçültmek gibi artı/eksi tuşlarını kullanarak pencerelere zoom/zoomout özelliği eklensin.
Masaüstü tasarımı daha bir şekil olsun :) şöyle oyunlardaki gibi daha aktif hareketli olsun,animasyonlu falan, bazı web sayfalarındaki flash tasarımları gibi.
Bir de masaüstü tema oluşturma aracı olsun, full olsun yani tüm özelliklerini kendi zevkimize göre değiştirebilelim.

Windows Vista'nın bile sürücüleri bulup yüklemesi herhangi bir mac veya ubuntudan daha iyi ne saçmalık bu chip? mac önce ps/2 klavyeleri tanısın adam akıllı laptopa kuruyosun biraz kulanmana izin veriyor sonra coort!

cursor hangi pencerenin üstündeyse farenin scroll işlevi o pencerede geçerli olsun, ayrıca pencereye tıklayıp aktive etmekten kurtulalım artık

hep tarayıcılardaki gibi sekmelerin olduğu explorer olsun istemişimdir. şöyle dosyaları yeni sekmelerde açsak hatta yana aç gibi bir seçenek olsa yeni açılanları direk dikey sıralayabilse. (bu yana aç benzeri yeni birçok özellik eklenebilir) böylece tek pencerede açık sekmelerle çalıştığımız farklı dosyalara çok daha pratik bir biçimde ulaşabiliriz. ördek gibi bi aşağı bi yukarı bakıp durmayız. benim yıllardır window un içinde bu şekilde gezme ne zaman olacak diye bir beklentim var ancak ne ses ne seda

128 BİT İYİ OLUCAĞA BENZİYO

Windows 8'in çivisi çıktı...

Yazip ego mu tatmin edecez ?
Wdndows bu Linux degil ki yazinca yapilsin :)

Windows 7'nin yanına Ubuntu, Pardus vb. bir Linux dağıtımı kurun, üçüncü parti yazılımlara vereceğiniz paranız cebinizde kalsın. Bu işlemlerin hepsi Linux üzerinde hiç bir ücret ödenmeden yapılabiliyor.

En önemlisi 8'i sadece x64 olarak sunmak olcaktır. Adobe flash x64 konusunda ikna edilirsede büyük bir değişim başlamış olur.

coq iii ya
=)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play