Delta işareti nasıl yapılır? Klavyede delta işareti yapımı

Delta işareti nasıl yapılır? Delta işaretinin anlamı nedir? Bilgisayar klavyesinde delta işareti yapma yollarını anlattık. Karakter eşlem tablosundan yapılışı oldukça kolay olan delta işareti için yapmanız gerekenler şu şekilde;

Delta işareti nasıl yapılır? Klavyede delta işareti yapımı

Daha önce alfa işaretinin yapılışını da anlatmıştık. Peki delta işaretinin kısayolu var mı? İşte detaylar...

Delta Nedir?

Matematik, coğrafya gibi bilim dallarında kullanılan delta işareti yunanca D harfinden gelir. Son yıllarda coğrafyada haritalar üzerinde kullanılan işaret bir nehrin ve akarsuyun  okyanusa ya da denize döküldüğü noktalara konur. Özellikle Nil Nehri ve Amazon Nehri'nin okyanusa karıştığı yerin kuşbakışı görünüşü delta işareti şeklindedir. En geniş kullanım alanı ise matematik olan işaret kavram değişkenliğini ifade etmek için kullanılır.

Modern matematik içerisinde sonlu fark, fark işleci, simetrik fark ve ters matrisin determinantı gibi işlemlerin yapılma aşamasında delta işareti kullanılır. Yunanca D harfini simgeleyen delta işareti fizik alanında hızı ifade etmek için kullanılır. Dünya'ya olan uzaklığı astronomik birimde ifade etmek için de işaret tercih edilir.

Delta işareti büyük ve küçük şekillere sahip olup küçük delta işaretinin de geniş bir kullanım alanı vardır. 

Delta İşareti Nasıl Yapılır?

delta

Bu işaretleri bilgisayar üzerinden yapmak için uzun bir yöntem izlemek gerekir. İleri düzey ve sadece bilim alanında kullanılan büyük yazılıma sahip bilgisayarlarda bu işaret oluşturulabilir. Ancak günlük kullanım için üretilen bilgisayar çeşitlerinde bu işareti kısa yoldan oluşturmak mümkün değildir.

Word dosyası üzerine delta işaretini eklemek için sayfanın üst kısmında bulunan ekle bölümüne tıklanır ve bu alanda simge bölümü bulunur. Simge bölümüne tıklanarak küçük ve büyük delta işareti favorilere eklenerek içeriklerde kullanılır.

Excel çalışma sayfasında ekle bölümünde simge alanına gidilir ve bu alanda alt küme içerisinden Yunanca seçilir ve delta işareti bulunarak kullanılır.

Ayrıca karakter eşlem uygulaması açılarak gelişmiş görünüm tıklanır ve unicode alanına 0394 yazılarak büyük delta işaretine ulaşılır. Küçük delta işaretine ulaşmak için ise 03B4 yazılır ve seçe tıklayarak simge kopyalanır ve ilgili dosyaya yapıştırılır.

Etiketler: