Haç işareti nasıl yapılır? (†) Bilgisayar klavyesinde haç işareti

Haç işareti nasıl yapılır? Klavyede haç işareti kısayolu var mı? Bilgisayarda haç işareti yapmanın yollarını anlattık. Bilgisayarda haç işareti yapılışı ile ilgili detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haç işareti nasıl yapılır? (†) Bilgisayar klavyesinde haç işareti

Haç işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde haç işareti yapmak için kısayol var mı?İşte merak edilen soruların yanıtları...

Klavyede Haç İşareti Kısayolu Var mı?

Sembolü bilgisayarınızdaki klavyede gerçekleştirebilmek için farklı yöntemler denemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun en önemli nedeni ise, bilgisayarınızın klavyesinin üzerinde basit bir şekilde kombinasyonunu yapabileceğiniz herhangi bir haç sembolüne sahip tuşun bulunmaması olur. Bu yüzden bir çok farklı yöntemler kullanarak en yaygın şekilde kullanılan haç işaretine ulaşabilirsiniz. 

Haç İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer eski bir Windows programına sahipseniz bilgisayarınızda haç işareti yapabilmek için karakter bölümünü kullanmanız gerekir. Bunun için de bilgisayarınızın arama bölümüne ' karakter eşlem' yazmanız ve çıkan seçeneğe tıklamanız yeterli olur. Bir sonraki adımda ise çıkan kısımda yazı tipi bölümünü seçerek bu değeri 'Arial' olarak belirlemeniz gerekir. Yazı tipini seçtikten sonra 'gelişmiş görünüm' kutusunu işaretlemeniz ve 'unicode' kısmına '2020' yazmanız gerekir. Bu işlemin sonunda haç işaretini seçenekler arasından seçmeli ve 'kopyala' butonuna tıklamanız yeterli olur.

haç işareti

Bu şekilde haç işaretini dilediğiniz her platformda kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Charmap Tablosu üzerinden gerçekleşiyor. Haç işareti gibi birçok farklı sembollerin bulunduğu bu tabloda haç işareti yapmak için 'başlat' menüsüne ' çalıştır' yazmanız gerekir. Daha sonrasında ise 'aç' kısmına gelerek bu kısıma 'charmap' yazmanız gerekir.

charmap

Bir diğer işlemde ise karşınıza çıkan tabloda 'ms u gothic' kısmını seçmeniz gerekir. Bu noktadan sonra 'gelişmiş görünüm' seçeneğine tıklayarak 'unicode' bölümüne '271d' yazıp aratmanız gerekir. İşlemler sonrasında haç işaretini kopyalayabilir ve dilediğiniz platforma yapıştırabilirsiniz.

Etiketler: