Euro işareti nasıl yapılır? (€) Bilgisayar klavyesinde euro işareti kısayolu

Euro işareti sıklıkla kullanılan işaretlerden biridir. Klavyede euro işareti yapımı oldukça kolay. Yalnızca iki tuşla bilgisayarda yapabileceğiniz euro işaretinin anlamını ve detayları anlattık.

Euro işareti nasıl yapılır? (€) Bilgisayar klavyesinde euro işareti kısayolu

Euro işareti nasıl yapılır? Klavyede euro işareti yapmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler çok basit. Euro işaretinin anlamını ve yapılışını yazımızdan öğrenebilirsiniz. İşte detaylar...

Euro İşareti Nedir? (€)

Ekonomik ve finansal alanda ödeme, değişim, değer aracı olan para madeni ve banknot şeklinde üretilirken ülkelerin para birimi ve bu paranın değeri birbirinden farklıdır. Euro özellikle Avrupa'da Avrupa Birliği'ne dahil bazı ülkelerde ve farklı kıtalardaki bazı AB dışındaki ülkelerde kullanılan bir para birimidir. Farklı değerde madeni ve banknotlar olarak üretilen para birimi sembolü ile ifade edilir.

Sayısal verilerin işlendiği dosya çeşitlerinde ve finansal alanda kullanılan bu sembol önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en büyük para birimi rezervini anlatmak için kısaca bu sembolün kullanılması yeterlidir.

Euro İşareti Nasıl Yapılır? Bilgisayar Klavyesi Kısayolu

Bilgisayar ortamında kısayoldan bu sembolü yazmak için birkaç farklı metot bulunur. Türkçe klavyede Euro işareti yapmak için 'Alt Gr' tuşuna ve E harfine basmak yeterlidir ve işlem sonucunda sembol oluşturulur.

euro

Ayrıca klavyede 'alt' tuşu, 'ctrl' tuşu ve E tuşuna aynı anda basılarak sembolü oluşturmak mümkündür.

euro

Avrupa Birliği'nin resmi para birimini ifade etmek için kullanılan bir başka yöntemde de numlock bölümünde yer alan rakamlar kullanılır. Numpad olarak da adlandırılan alandaki rakamlara basarken 'Alt' tuşu basılı tutulur ve sırayla '0128' rakamlarına basılır.

euro işareti

Bilgisayarda Euro simgesi yapmak için kullanılan bir diğer yöntem ise karakter eşlem alanıdır. Başlangıç ekranında bulunan arama kutusuna karakter eşlem yazılır ve çıkan içeriğe tıklanarak sayfa açılır. Simgeler arasında euro simgesi varsa tıklanarak kopyalanır ve istenilen dosyaya yapıştırılıp sembol elde edilir.

MAC'te Euro İşareti Nasıl Yapılır?

mac euro işareti

Windows işletim sisteminde işareti yapmak için tercih edilen yöntemlerle  Mac işletim sisteminde uygulanan yöntemler birbirinden farklıdır. Mac işletim sisteminde işareti oluşturmak için genellikle sol alt köşeye yakın duran 'option' tuşuna ve E harfine basılır. Bu işlem sonucu Euro işaretini elde etmek ve sunumlarda, içeriklerde kullanmak mümkündür.

Etiketler: