Geri dönüşüm işareti nasıl yapılır? Klavyede geri dönüşüm kısayolu var mı?

Geri dönüşüm işareti nasıl yapılır? Klavyede geri dönüşüm işareti yapmak istiyorsanız, kısayolu var mı? ya da bilgisayarda nasıl yapılabilir? sorularının yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Geri dönüşüm işareti nasıl yapılır? Klavyede geri dönüşüm kısayolu var mı?

Tüm dünyada bilinen bir işaret olan geri dönüşüm sembolünün, ilettiği mesaj her yerde aynıdır. Mobius geometrik şekli olan işaretin kullanım alanı oldukça yaygındır. Ambalajlar üzerinde yer alan geri dönüşüm sembolü, atık toplama alanlarında da kullanılır. Bu sembol ile ürünlerin üretildiği hammadde ve malzeme bilgisi kullanıcılara iletilir. Evrensel bir sembol olan geri dönüşüm işaretinde birbirini takip eden üç adet ok vardır. Özellikle tercih edilen 3 okun verdiği mesaj toplama, işleme ve yeniden üretimden gelen satın alma sürecini anlatır. 

Geri Dönüşüm İşareti Nedir?

Geri dönüşüme uygun kağıt, cam ve plastik malzemeler yeniden işlenerek yeni bir formla kullanıcılara sunulur. Ekolojik bir hareket olan geri dönüştürme işlemleri aynı zamanda atık birikimi kontrol edilmesine yardımcı olur. 

Satın alınan çeşitli ürünlerin ambalajında yer alan geri dönüşüm işareti, Gary Anderson isimli bir üniversite öğrencisi tarafından tasarlandı. Neredeyse 60 yıldır evrensel geri dönüşüm simgesi olarak tüm ülkelerde bu işaret kullanılır. Mobilya, teneke kutular, cam ürünler ve pillerde yer alan geri dönüşüm işaretleri ürünlerin yeniden dönüştürülebilir olduğunu ifade eder. 

Geri Dönüşüm İşareti Kısayolu Var mı?

Bilgisayar üzerinde metin ve sunum hazırlarken geri dönüşüm işaretini kullanmak için farklı komutları kullanmak gerekir. Klavyeler üzerinde geri dönüşüm simgesinin bulunduğu bir tuş yok. Bu sembolü yazabilmek için bilgisayarın karakter eşlem alanı kullanılır. Özel bir karakter olduğu için karakter eşlem alanında bu ifade seçip alabilirsiniz. 

Bilgisayarda Geri Dönüşüm İşareti Nasıl Yapılır?

geri dönüşüm

Karakter eşlem alanına ulaşmak için başlat menüsüne charmap yazılır. Ayrıca, karakter eşlem yazarak başlat menüsünde arama yapılabilir. Ekrana çıkan sonuçlar arasından karakter eşlem tablosunu açarak yazı tipini Segoe UI Symbol olarak seçilmesi gerekir. Yazı tipi belirlendikten sonra tablonun alt kısmından gelişmiş görünümlerin Unicode bölümüne 2672 yazarak geri dönüşüm simgesine ulaşabilirsiniz. 

Etiketler: