Google nerede hata yaptı?

Çok hızlı, göze de hoş görünüyor ama bir türlü yaygınlaşamıyor: İşte Google Chrome gerçeği...

  • Ali Güngör
Google Chrome'un ortaya çıkışı
Bir yılda 4. sürüme gelindi

Google Chrome'un çıkışı büyük beklentilerle doluydu. Bir anda internet tarayıcı piyasasındaki dengeleri değiştirmesi ve Internet Explorer'dan, Firefox'tan büyük paylar koparması beklenen tarayıcı, bu büyük beklentileri karşılayamadı.

Google, mevcut internet tarayıcılardan memnun olmadığını dile getirerek pazara girmişti. Google'ın bir internet şirketi olduğunu ve geleceği internet üzerinden çalışan yazılımlarda gördüğünü düşünecek olursak bu gayet doğal. İnternet tarayıcı üzerinden çalışan Google Docs gibi hizmetler sunan ve bunlarla Microsoft'un masaüstü Office yazılımına önemli bir rakipler geliştiren Google, daha da fazlasını başarmak istiyor. Google'ın hırslı projelerinden olan Google Wave bunlardan birisi ve çalışması için HTML 5 standartlarına uyumlu bir internet tarayıcı gerekiyor.

Anlaşılan Google, daha Wave'i planlarken Chrome'a gerek olacağını düşünmüştü. Çünkü çıkışından beri Chrome çökmelere karşı önlem alan ve hızlı bir tarayıcı. Bunlar da internet uygulamaları için gerekli özellikler.

Chrome'un pazar payı

Chrome ancak yüzde 4 yaygınlaşabildi

Google Chrome bütün bu planlarına karşın ve internet kullanıcıları Google'a sempati duymasına karşın henüz beklenen başarıyı yakalayabilmiş değil. Chrome kullanıcı sayısındaki artış, Google'ı tatmin edecek ölçüde değil. Daha önceki büyük beklentileri de karşılayacak ölçüde değil.

Yüzde 4 civarında pazar payına sahip olan Chrome 1 yılı geride bıraktı. Halen Internet Explorer'a ya da Firefox'a yaklaşamadı. Bunun sebeplerinden birisi Mac OS ve Linux sürümlerinin bulunmaması. Google yöneticileri de bu sürümlerin gecikmesinin kendilerinde uyandırdığı hayal kırıklığını dile getirmişlerdi.

Özellikle Linux sürümünündaha en başından olmaması büyük bir etken. Linux'un dünyadaki işletim sistemleri arasındaki payı çok düşük olmasına karşın Linux kullanıcıları arasında pek çok geliştirici var. Bu geliştiriciler Firefox eklentilerini geliştirerek bu internet tarayıcının başarısında pay sahibi oldular. Ayrıca Chrome herhangi bir işletim sisteminin ana geliştiricisinin ürünü olmadığı için hızlı yayılamadı. Internet Explorer başarısını Windows'a borçlu.

Internet Explorer'a bile girdi

Chrome Frame bile geliştirildi

Chrome'u yaygınlaştırmak isteyen Google, eğitime yönelerek insanlara bir internet tarayıcının ne olduğunu öğretmek istiyor. Aynı sorundan Microsoft da muzdarip, kullanıcıların XP ile gelen IE6'dan yeni sürümlere geçmesini sağlayamıyor. Microsoft'un derdi pazar payı değil, eski sürümlerdeki güvenlik açıklarını değerlendiren virüs salgınlarını önlemek. Ne yazık ki tek amacı internette gezmek olan kullanıcılar için, hangi tarayıcıyı kullandıklarının önemi yok. Kullanıcıların büyük çoğunluğu tarayıcının ne olduğunu bile bilmiyor. Bu yüzden de organize suç, internette çok rahat.

Google'ın esas önceliğine dönecek olursak. Chrome ile ilgili öncelik daha önce de bahsettiğimiz gibi kendi icadı olan gelecek nesil internet uygulamalarını destekleyecek güçlü bir temel oluşturmak.

Google Docs, Wave ve diğer projeler çalışmak için gelişmiş bir teknik altyapıya ihtiyaç duyuyor. Google'ın önceliği bunlar ve bundan Internet Explorer için çıkan Google Frame sayesinde iyice emin oluyoruz. Google, en yaygın kullanılan internet tarayıcıya kendi teknolojilerini çalıştıracak özellikler kazandırarak, rekabette kendi ayağına ateş etmek anlamına gelebilecek bir girişimde dahi bulunuyor.

Bir tarayıcı nasıl yaygınlaşır

Chrome'un ayırt edici özelliği nedir?

Chrome'un sorunlarından birisi de iş yerleri tarafından tercih edilen bir tarayıcı olmaması. Şirketler, IT bölümlerinin ihtiyaç duyduğu bazı temel özelliklere Chrome'un sahip olmadığını belirtiyor.

Google Chrome internet tarayıcı, Chrome işletim sistemi çıktıktan sonra yaygınlaşabilir. Ancak Chrome'un yaygınlaşmasındaki en büyük engel kullanıcıların alışkanlıkları. Halen kullandığı internet tarayıcıdan memnun bir kullanıcının Chrome'a geçmesi için ortada önemli bir sebep yok. Kullanıcılar bir internet tarayıcının diğerlerinden biraz daha hızlı çalışmasından daha değişik bir şeyler bekliyor; ilgilerini çekecek, ürünü farklılaştıracak bir özellik. Pazar birincisi Internet Explorer bir uyumluluk emsali, en yakın rakibi olan Firefox ise kendisini özelleştirilebilir olmasıyla ondan başarılı bir şekilde ayırt ediyor. Kullanıcılara zengin eklenti seçeneği sunan Firefox, bu sayede tanınan bir marka haline geldi.

İşin ilginç yanı, Bing'in Google arama motoruyla rekabetinde de benzer bir durumun söz konusu olması. Kullanıcıların alışkanlıklarını bozmalarını gerektirecek ve ürünü farklılaştıracak "özel bir şeyler" olmadığı için, kullanıcılar Bing'i beğenseler de Google'dan ayrılmıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Yani bu kadar olur! ayıptır! daha yeni doğmuş bebek misali bir tarayıcı için neler söylüyorsunuz....

CHIP Online'ın notu:
Yazıyı okumadan sadece bir iki satıra bakılarak yapılan bir yorum daha, yazık.

chrome ilk versiyonuna göre ağırlaşmıştı zaten

son sayfada olanlar herşeyi açıklıyor, ilk bilgisayarımı 7. sınıfta almıştım ve zaten bütün yapabileceklerimi microsoft bana sağlıyordu, daha sonra ilk önce media player yerine winamp sonra film için bsplayer-gom player kullanmaya başladım. Son olarak IE8 gözüme çok iyi görünse de belli zamanlar takılması beni 2. tarayıcım olan Firefox'a temelli geçiş yapmamı sağladı. Şimdi asıl soru şu, eğer Firefox bana aksilik çıkarmazsa kullanırken, neden başka bir tarayıcıya geçeyim?

Bir yerde Google'ın tarayıcısının ulaştığı pazar payından memnun olduğunu hatta beklentilerinin üzerinde olduğunu düşündüklerini okumuştum. Belki de burada okumuşumdur. Ben de benzer kanıdayım bence de yüzde dört az bir rakam değil. Geçenlerde bir arkadaşım netbook aldı ve netbook'unda Google Chrome'un yüklü olduğunu gördüm. Google şirketlerle de anlaşmalar yapmaya başlamış anlaşılan. Bence bir anda şaşırtıcı bir başarı elde edemese de yavaş ve istikrarlı bir yükseliş sergileyecek Chrome.

Google'ın yaptığı büyük bir hata yok bence. En önemli etken alışkanlıkların değişmesi. Bu çok zor bir olay. Chrome bu pazardan bir şeyler istiyorsa uzun yıllar çizgisini sürdürmeli..

'' Ayrıca Chrome herhangi bir işletim sisteminin ana geliştiricisinin ürünü olmadığı için hızlı yayılamadı.''

Bakın arkadaşlar makale de geçen bu cümle aslında konuyu gayet net açıklıyor... İE'nin arkasında windows/MS , Firefox'un arkasında açık kaynak/Linux , Safari'nin arkasında MacOS/Apple var... Opera - Chrome v.s. diğer tarayıcılar bunların yanında sahipsiz kalıyorlar... Yayılamamasının baş sebebi bence bu... Ayrıca chrome'un reklamını yeterli bulmuyorum , google'ın bu konuya şiddetle yüklenmesi lazım... Ama biraz da sabır....

Google yazıda da söylendiği gibi Chrome'u kendi Web uygulamalarını çalıştırabilmek için yaptı. Dolayısıyla Chrome'u kendisi için yaptı. Kullanıcılar için değil.

Bir Firefox kullanıcısının Chrome'a geçebileceğini düşünmüyorum. Zira ilk çıktığı günde bile kullanıcı sözleşmesindeki gizlilik ilkeleri ile güvenlikten sınıfta kaldı.

Chrome yalnızca meraklı, bilinçsiz ve yeni yetmelerin tarayıcısı olabildi. Bunu da milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Google Search sayfası ve markasına borçlu. Webkit motorunu kullanarak Chrome'dan daha hızlı çalışan Midori'yi kimse bilmiyor halbuki...

Doğru düzgün bir Linux sürümünün bulunmaması çok büyük talihsizlik.

arkadaşlar, her haberden sonra mutlaka yourmlara bakarım. ilgimi çekiyor insanların fikirlerini okumak. uzunca zamandır bu kadar güzel ve başarılı yorumlar okumadım gerçekten. ilk yorum hariç (chip yanıtını vermiş zaten) hepsi güzel. sanırım chip okuyucusu belli bir kemiği oluşturdu ve belli bir seviyeye gelmeye başladı.
sizleri okumak keyifli arkadaşlar.

miletin bilgilerini (ç)aldığı için yayılmadı. hızıda sadece teste kalıyor.

Flashget ve AIRoboform yazılımlarını bu tarayıcı ile kullanamıyorum ben o sebeple kullanmıyorum...

chrome'un sorunu eklenti sisteminin olmaması, adblock plus olmayan hiçbir tarayıcıya tarayıcı demem ben

Adam gibi favori olayini yapsinlar önce.
Sonrasinda ise eklenti olaylarini pazarda büyümekte kolay degil.
Opera ve Firfoxun sansi karsilarinda ie6 olmasiydi simdi ise ie8 var ve eski güvenlik acigi yamalari ada güvensizlik olayi yok.
Piyasada gene safari var zaman icinde kullanici ne istiyor anlarlarsa chrome yayilir ama bu haliyle degil.

4. sürüm çıktı deniliyor ancak beta sürümü versiyon 4te.

Son kullanıcısın kararlı versiyon olan 3.0.195.32yi kullanması gerekiyor.

http://www.chromeextensions.org/ adresinde bir sürü eklenti mevcut zaten... Ama önce bunu indirip Dev versiyonunda onaylamanız lazım. http://google-chrome-channel-chooser.en.malavida.com/d5995-free-download-windows

chrome u kullandım.
İçi boş özelliği olamayan hafif bir tarayıcı daha kendisini çok geliştirmesi ek özelliklerle donatılması gerekiyor.
Ancak o zmnda hızlı kalabilecek mi göreceğiz.
bu şartlara en uygun tarayıcı benim için Operadır.

herkes biliyor ki firefox bir kaç eklenti ile google hizmetlerine fazlasıyla entegre hale geliyor ve flash video izleyebiliyorsunuz...o halde firefox varken linux kullanıyorsanız arora rekonq konqueror opera vs vs ve mozilla kökenli bir sürü tarayıcı hatta tarayıcı artı mediaplayer uygulamaları varken chromenin bir önemi kalmıyor...bunların hepsi chromeye fark atıyor,firefoxda bunlara...

google tüm uygulamalarını hizmetlerini chromenin son ziyaret ettikleriniz sayfasına online-offline kullanılabilen cloud olarak gömsün,adres yazdırmasın,flash video izleyebilelim,sayfalar bozulmasın...

o zaman bilgisayarlara sadece chrome ve bi tane mediaplayer kurulur,
ofis programları bile kurmaya gerek kalmaz ve google dünyanın hakimi olur:)

Chrome daha dünkü çocuk diyorum hep. Abilerinden çok şey öğrenmeli. Sadelik her şey değildir. İstediğiniz kadar hız testi yapın Chrome birinci gelir. Niye mi? Çünkü içi gerçekten boş.

RSS dışında hiç bir sorunum yok Chrome'la. Zaten RSS takip ettiğim tek site de CHIP..YAni sadece Chip'i okumaya yarıyor ie8 bende. Çıktığından beri Chrome kullanıyorum (dev. kanalında ki sürüm 4.x) gayet memnunum.

herkes firefox kullanıyor ve bu kullananların çoğu ie den başka bi tarayıcı kullanmış değil...

ben chrome kullanıyorum ama sadelik için yoksa firefox opera en iyisi

chromu çıktığından beri severek kullanıyurum. şu andada en son sürümünü kullanıyorum. ancak dikkatimi çeken bir nokta var. en son sürümü kullandıktan sonra facebook ta iken -pop- adında MPEG Layer 3 Audio file türünde 4 kb lik bir dosyanın (mp3 dosyası gibi) kendiliğinden bir kaç defa indiğine şahit oldum. ne olduğunu anlamış değilim. eset ile tarattığımda zararzız görünüyor????

Mavizaman adli arkadasa aynen katiliyorum!

kim o chrome eleştiren yorumlara olumsuz(-) not veren

"chromu çıktığından beri severek kullanıyurum. şu andada en son sürümünü kullanıyorum. ancak dikkatimi çeken bir nokta var. en son sürümü kullandıktan sonra facebook ta iken -pop- adında MPEG Layer 3 Audio file türünde 4 kb lik bir dosyanın (mp3 dosyası gibi) kendiliğinden bir kaç defa indiğine şahit oldum. ne olduğunu anlamış değilim. eset ile tarattığımda zararzız görünüyor????"

arkadaşım pop.mp3 dosyası facebook sohbet özelliği için mesaj geldiğinde "pop" diye ses çıkıyor. O dosya bu özellik için kullanılıyor.

firefox'ta face de sohbet yaparken quick time eksik eklenti uyarısı veriyor. buda aynı sebepten...

Ben FF Hayraniydim FF gerisi Yalan Derdim Ama Chrome Ciktiktan Sonra FF beni hayal Kirikligina Ugrati....

Aşağdaki msjın sahibine yazıyor aynı dosya İE ve FF de de iniyor.Bunu İnternet Dowload manager gibi dosya indirme programlarını kurarak(eski versiyonlarda) yakalayabilirsin.
Özcan Büyükaydın
"chromu çıktığından beri severek kullanıyurum. şu andada en son sürümünü kullanıyorum. ancak dikkatimi çeken bir nokta var. en son sürümü kullandıktan sonra facebook ta iken -pop- adında MPEG Layer 3 Audio file türünde 4 kb lik bir dosyanın (mp3 dosyası gibi) kendiliğinden bir kaç defa indiğine şahit oldum. ne olduğunu anlamış değilim. eset ile tarattığımda zararzız görünüyor????"

Benim bilgisayarımda 3 farklı tarayıcı bulunuyor. Bunlardan biri de Chrome. Chrome bir yılda 4. sürüme gelmesine rağmen hâlâ pek çok internet sitesiyle uyum sorunları yaşıyor. Bence eklentilerden ya da şundan bundan ziyade Chrome önce sitelerle uyum sorununu çözmeli.

Opera gibi mükemmel bir tarayıcı varken bile diğerlerinin hala kullanılıyor olması şaşırtıcı değil mi?

Normal gezinmeler de ve araştırmalarımda Chrome kullanıyorum fakat diğer durumlar için IE8 kullanıyorum, FF ta kurulu fakat sadece cahil kalmayalım FFculara cevap verirken eksik bilgimiz olmasın diye :D Opera ise çok güzel gözükmesine rağmen ayarların ne olduğunu anlamak zor oluyor Türkçeleştirme hataları var ingilizce kullanmak daha mantıklı. Operada beni uyuz eden şeylerden bir taneside her yeni açtığım sekmeye geçmesi 10 farklı yerde 10 çeşit ayar barındıran ayarlar menüsü ise bu ayarı barındırmıyor. yaw kardeşim ben yeni bir sekme açınca hemen o yeni sekmeye geçmek istemiyorum geçecek olsam zaten linke sol tıklar doğrudan o linke giderim.

chrome bu alemin mercedesidir !.. western88

toolbarların bir gün önemini anlayacaklar....toolbar konusunda bir hayli iddialı olan arama motoru size kimbilir bir gün toolbar dan sonra kartını bile verebilir yani arama motorunun kartı !!! kredi kart gibi olup o kartla bir çok pc ye takılıp size güvenli aramlar yapmanızı sağlayabilirler.

1.5 sürümünden beri firefox kullanırdım ama chrome u deneyince bir daha firefoxu hiç kullanmadım hızlı bir tarayıcı kullanmak varken neden hantal firefoxa yüzlerce mb ram yedirip yavaşlığına katlanayım ki

Sen de yorum yaz