Kuzey işareti nasıl yapılır? Bilgisayarda kuzey işareti yapma

Kuzey işareti bilgisayarda nasıl yapılır? Kuzey işaretinin klavyede kısayolu var mı? İşte kuzey işaretini yapma yolları...

Kuzey işareti nasıl yapılır? Bilgisayarda kuzey işareti yapma

Kuzey işareti nasıl yapılır? sorusunu yanıtlıyoruz. Klavyede sıklıkla tercih edilen özel işaretler arasında yerini alan semboller Ctrl, Shift, Alt GR, Fn ya da Alt tuşunu kullanılarak oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Bunların dışında klavye üzerinde pratik bir şekilde gerçekleştiremeyeceğiniz özel işaretleri de ascii kod ya da karakter işlem tablosunu kullanarak oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Klavyede Kuzey İşareti 

Eski ve yeni farketmeksizin Windows sisteminde aynı yöntemi kullanarak kuzey işaretini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için de Windows + R tuşlarına aynı anda basmanız ve 'çalıştır penceresi' kısmına ulaşmanız gerekir. Açılan tablo üzerine 'charmap' komutunu girdikten sonra pratik bir şekilde karakter eşlem tablosuna ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede yüzlerce farklı alanlarda kullanıma açık olan sembollerin hepsini görebilirsiniz. Bu semboller arasında yer alan kuzey işaretine ulaşabilmek içinde tabloda denkliğe gelen kodu tuşlamanız yeterli olacaktır.

Bu simgeyi Office, Excel, Word ve Txt metin belgelerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz web site ve blog sayfalarında kullanabilmek için de bu işlemi kullanarak kuzey işaretini kullanabilirsiniz.

Kuzey İşareti Nasıl Yapılır?

kuzey işareti

Yüzlerce özel simge arasından kuzey işaretini bulabilmek için yazı tipi kısmını 'calibri' olarak ayarlamanız gerekir. Bu kısımda tabloda Unicode + 2197 karşılığı olarak kuzey işaretini bulabilirsiniz. 'Gelişmiş görünüm' kutucuğunu işaretledikten sonra Unicode kısmına 2197 yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kuzey işareti simgesini yüzlerce simge ve semboller arasından çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Bu kısımda son olarak yapmanız gereken şey ise, ' seç ve kopyala' butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bilgisayarınızda kuzey işaretini kopyaladıktan sonra ise dilediğiniz tüm metin belgelerinde ve sayfalarda bu işareti rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dilerseniz kuzey yönü ve kuzey doğu yönü işaretini kullanabilmek için Unicode kısmına sırasıyla 2191 ve 2197 kodunu yazmanız yeterli olacaktır.

Etiketler: