Metrekare işareti nasıl yapılır? (m²) Bilgisayar klavyesinde metrekare işareti

Metrekare işareti nasıl yapılır? Klavyede metrekare işareti kısayolu var mı? Bilgisayarda metrekare işaretinin (m²) yapılışının yollarını anlatıyoruz. İşte detaylar...

Metrekare işareti nasıl yapılır? (m²) Bilgisayar klavyesinde metrekare işareti

Metrekare işareti nasıl yapılır? Metrekare işaretinin anlamını ve bilgisayar klavyesinde yapma yollarını biliyor musunuz? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Metrekare İşareti Nedir?

Yüzey ölçü birimlerinden biri olan metrekare bir yerin kenar uzunluklarının birbiriyle çarpılması sonucu elde edilir. Günlük yaşamda geniş yere sahip olan metrekare ölçü birimi halı, parke, duvar, fayans, oda,ev, ofis gibi alanların ölçüm hesaplamasında kullanılır. Ayrıca arsa, tarla gibi yerlerin ölçümü de metrekare ile ifade edilirken işaretin en çok kullanıldığı sektör emlak ve inşaat sektörüdür. Desimetrekare, santimetrekare, milimetrekare gibi askatları bulunan ölçü biriminin üst katları da bulunur. Metrekare işareti sunum ve dosyalarda yazılırken m harfinin üstüne 2 yazmak gerekir.

Klavyede Metrekare İşareti (m²)

Klavyeler üzerinde birçok rakam ve sayılar bulunurken çoklu işlem avantajı sağlamak için her bir tuşun içine entegre edilen fonksiyonel tuşlar bulunur. Bazı simgeler ana tuşun yanına yazılar ve amaç kombinasyon sırasında hangi tuşun işe yaradığının görülmesini sağlamaktır. Birden fazla tuşa basılarak oluşturulan ölçü birimlerinden biri de metrekare işaretidir ve sunum, veri dosyası ya da analiz hazırlarken bilgisayarda işareti oluşturmak  için farklı bir yol izlemek gerekir.

Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Dijital ortamda metrekare işaretini yapmak için birkaç yöntem ve kısayol bulunur. Dekar, hektar, dönüm hesabı yaparken kullanılan metrekare işaretini klavyeden oluşturmak için 'Alt' tuşuna basılı tutulur ve klavyenin yan tarafında bulunan numlock alanındaki 0178 tuşlarına tıklanarak işaret elde edilir.

metrekare

Word programında bu kombinasyonu kullanmak istemeyenler için word dosyasının üst bölümünde yer alan X² üzerine tıklayarak da üst simge oluşturulur. Metrekare işaretini uzun yoldan yapmak da mümkündür ve bunun için bilgisayarın başlat ekranında bulunan arama bölümüne karakter eşlem yazılır ve çıkan ekranda ² bulunur ve kopyalanarak ilgili verilerde kullanılır.

İşarete ulaşmak için tercih edilen bir diğer yöntem ise kopyala yapıştır seçeneğidir ve internet ortamında bulunan işaret kopyalanarak ilgili ölçünün sonuna yapıştırılır. 

Etiketler: