Parantez işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde parantez işareti yapılışı

Parantez işareti nasıl yapılır? Klavyede parantez işareti yapmak çok kolay. Adım adım nasıl yapılacağını anlatıyoruz. İşte parantez işareti yapılışı...

Parantez işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde parantez işareti yapılışı

Parantez işareti nasıl yapılır? Klavyede parantez işareti yapılışını anlatıyoruz. Anlamlı cümle bütünü oluşturmak için kullanılan noktalama işareti yazı dilinin en önemli parçasıdır ve akıcı bir yazı dili için her bir noktalama işaretinin kullanım yeri birbirinden farklıdır.

Parantez İşareti Nedir?

Yay ayraç olarak da bilinen parantez işareti metinlerde cümlenin anlamını açıklamak ve detaylandırmak için kullanılır. Metinde cümle içerisinde bulunan ve tek başına anlam ifade etmeyen içeriklerin önünde ve sonunda parantez işareti kullanılır. Anlamlı cümle bütününde meslek, doğum tarihi, yıl dönümü gibi özel bilgi verilmesi gereken durumlarda parantez işaretine ihtiyaç duyulur. Kitap, makale, kompozisyon yazarken cümle içerisinde bir kelimenin eş anlamlısını yazmak için de parantez işaretine ihtiyaç duyulur.

Yay ayracın geniş kullanıldığı bir diğer alan da tiyatro, dizi ve film senaryo metinleridir. Senaryo içerisinde oyuncuların rolleri gereği hangi hareketi yapması gerektiği anlatılırken de yay ayraç tercih edilir.

Cümle içerisinde bir kelimeyi anlatmak için parantez işareti kullanılır ve işaret içerisinde kelimenin anlamı anlatılır. Metin içerisinde önemli bir bilgi ve tarih vermek için de parantez işaretinin kullanılması gerekir. Bir olgu veya olayın nedenleri ve sonuçlarını maddeler halinde anlatırken de tek taraflı parantez işareti kullanılır. Özellikle yabancı dilden çevrilen kitaplarda geçen yabancı isimlerin okunuşunu belirtmek için de parantez kullanılır ve parantez içerisine yabancı kelimelerin okunuşu yazılır.

Kinaye durumunda ve kesin olmayan tarih belirtirken parantez kullanılır ve parantezin içerisinde de ünlem veya soru işareti bulunur.

Parantez İşareti Nasıl Yapılır? ()

parantez

Oldukça geniş kullanım alanına sahip parantez işaretini bilgisayarda yapmak için farklı tuş kombinasyonları gereklidir. Açık parantez işaretini yani '(' yapmak için shift'e basılır ve klavyenin üst kısmında bulunan 8 rakamına basılır. Kapalı parantez ')' yapmak için shift tuşuna basıldıktan sonra yine klavyenin üst kısmında bulunan 9 rakamına tıklanır ve işaret oluşturulur.

Etiketler: