Ok işareti nasıl yapılır? Klavyede ok işareti yapılışı

Ok işareti nasıl yapılır? Klavyede ok işareti yapmak çok kolay. Aşağı, yukarı, sağa, sola ve çift yönlü ok işaretleri yapmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. İşte klavyede ok işareti yapma yolları...

Ok işareti nasıl yapılır? Klavyede ok işareti yapılışı

Ok işareti nasıl yapılır? Klavyede ok işareti yapılışı sıklıkla araştırılıyor. Teknolojik ortamda sunum, dosya hazırlama, veri analizi gibi onlarca farklı işlem yapılır. Bu işlemleri yaparken bilgisayar klavyesinde bulunan ana ve alt tuş kombinasyonlarına başvurulur. Yön işaretleri bir sunum dosyasında ön plana çıkarılmak istenen konuyu işaret ederken ya da verileri aktarırken kullanılır. Bilgisayar klavyesi üzerinde yer alan tuşların ana ve yan işlevleri vardır. Yan işlevleri gerçekleştirirken ise bağlayıcı özellikteki tuşları kullanmak gerekir.

Ok İşareti Nasıl Yapılır? (Klavyede)

Ok işaretini yapmak için bilgisayar klavyesi üzerinde yanda bulunan rakamlara ihtiyaç duyulur. Yanda yer alan bazı rakamların üzerinde sağ, sol, yukarı ve aşağı ok işaretleri vardır. Ok işareti yaparken tuş kombinasyonunu sağlayan ana tuş ise 'Alt' tuşudur.

Alt tuşuna basılı tutarak rakamların yer aldığı numlock bölümünden sağ ileri, sol geri, aşağı veya yukarı ok işaretleri yapılır.

Sağ ileri ok işareti yani › yapmak için önce 'Alt' tuşuna daha sonra da numlock alanından '26' ya basmak gerekir. Bu işlem sayesinde sağ ileri ok işareti yapılır.

sağ ok işareti

Sol geri ok işaretini elde etmek için (‹) önce 'Alt' tuşuna basılır ve sırasıyla numlock bölümünden 2 ve 7 tuşlarına basılarak ok işareti oluşturulur.

sol ok işareti

Sağ ve sola doğru çift ok elde etmek için (-) 'Alt+2+9' tuşlarına sırasıyla dokunulur ve işaret word, excel, powerpoint gibi sunum programlarında işlem yapılırken rahatlıkla kullanılır.

sağ sol ok

Aşağı bakan bir ok işareti elde etmek için (v) klavye üzerinde bulunan 'Alt+2+5' tuşlarına basılır.

aşağı ok

Yukarı ok işareti yaparken de (^) sırasıyla Alt+2+4 tuşları kullanılır.

yukarı ok

Kısa yoldan çift ok işareti elde etmek için (") önce 'Alt' tuşuna basılır ve sonra sırayla numlock kısmından 2 ve 3 rakamı kullanılarak işaret elde edilir.

kısayol

Ayrıca bilgisayarda bulunan karakter eşlem menüsünden ilgili işaret bulunup kopyalanarak da sunumlarda ve dosyalarda ok kullanılır. 

Etiketler: