Tik işareti nasıl yapılır? Klavyede tik işareti yapılışı

Tik işareti nasıl yapılır? Onay anlamında sıklıkla kullanılan tik işaretinin bilgisayarda klavye kısayolu var mı? Tik işareti yapılış yollarını anlatıyoruz.

Tik işareti nasıl yapılır? Klavyede tik işareti yapılışı

Tik işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde tik işareti yapılışının yollarını anlatıyoruz. İşte tik işareti kısayolu var mı? ve tik işareti nedir? sorularının yanıtları...

Tik İşareti Nedir?

Yazılı dokümanların çoğu noktalama işaretleri ile zenginleştirilen anlamları sayesinde çeşitli amaçlara hizmet eder. Anlam bütünlüğü açısından ayrı bir öneme sahip olan işaretler arasında tik işareti doğrudan onaylama ifadesi için kullanılır. Sınav belgeleri, yapılacak listeleri gibi çeşitli belgelerde farklı kullanıcı grupları tarafından tik işareti yaygın olarak tercih edilir. Herhangi bir dilde kelimeler grubu kullanarak ifade edilen onaylama durumunu tek bir sembol ile gerçekleştirmek tik işaretiyle mümkündür. Tik işareti temelde V harfine benzer şekilde sağ ucunun daha yukarıda bırakıldığı bir semboldür. Onay işareti olarak da anılan tik işaretinin değişen platformlarda uygulanma şekli farklılık gösterir. 

Basılı belgelerde el yazısı ile hazırlanan tik işareti işletim sistemleri ile performans gösteren cihazlarda klavye ve kısayollar sayesinde oluşturulur. Temelde Windows ve İOS olarak ayrılan pek çok bilgisayar tuşlu klavyelere sahiptir ve noktalama işaretlerini yaparken birden fazla tuş takımını kullanmak gerekir. 

Tik İşareti Nasıl Yapılır?

tik işareti

Windows ile çalışan cihazlarda tik işaretini belirli karakter kodları aracılığıyla kolayca yapılabilir. Çoğu işaret için ağırlıklı olarak yararlanılan Alt tuşu ile aynı anda basılmak şartıyla 0, 2, 5 ve 2 rakamları kullanıcılara tik işaretini verir.

Bu yönteme alternatif olarak Windows'un karakter eşlem özelliğinden faydalanarak Segoe UI Symbol yazı tipi üzerinden Unicode seçilir. Unicode kısmında 2, 7, 1 ve 3 rakamlarını boşluksuz yazarak tik işareti için uygun kod aktif edilir. 

unicode

Dokunmatik ekran klavyelerinde ise emoji olarak bilinen yüz ifadeleri bölümünün yer aldığı noktada tik işareti hazır olarak kullanılabilir. Hedeflenen onay alanları üzerinde özgürce tik işareti koymak adına birçok farklı yöntemden yarar sağlanabilir. Kod ve kısayolların yanı sıra excel gibi programlardaki hazır tik işaretlerini kopyala-yapıştır yoluyla edinmek pratik bir yoldur.

Etiketler: