Ve işareti nasıl yapılır? (&) Bilgisayar klavyesinde ve işareti yapılışı

Ve işaretini bilgisayar klavyesinde yapmak çok kolay. İster kopyala yapıştır yöntemiyle ister klavye kısayolu ile ve işaretini (&) yapabilirsiniz. İşte yapılış yolları.

Ve işareti nasıl yapılır? (&) Bilgisayar klavyesinde ve işareti yapılışı

Ve işareti nasıl yapılır? (&) Ve ya da veya işareti yerine kullanılan '&' işareti, hem İngilizce hem de Türkçe klavyede çok pratik bir şekilde yapılabilir. Özellikle Türkçe'de 've' işaretinin herhangi bir noktalama imi ile yapılamıyor olması, bilgisayar kullanımının artış göstermesinden sonra global bir işaret olarak '&' yerini alır.

Aynı zamanda Q ve F klavyede de farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. 've' işaretinin anlamı olarak kullanılan '&', logo olarak ifade edilebilir.

Bu işaret artık günlük hayatta sıklıkla kullanılan simgeler ve işaretler arasında yerini alır. Günümüzde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen İngilizce klavyede de sık kullanılan tuşlar arasında bulunur. Eğer klavyenizde bu işaret bulunmuyor ise bunun için de farklı yöntemler kullanarak özel işaretler tablolarına göz atabilirsiniz.

Ve İşareti Nasıl Yapılır? (&)

Hemen hemen her klavyede ve işareti rahat ulaşılabilir bir şekilde bulunur. Türkçe bir klavyeye sahipseniz 'Shift + 6' kısayolunu kullanarak ve işaretini yapabilirsiniz.

İngilizce klavyelerde ise 'Shift + 7' kısayolunu kullanabilirsiniz. '&' işareti klavyelerde en çok bu kombinasyon kullanılarak yapılır.

ve işareti

Bunun yanı sıra karakter eşlem ve ascii kod tablosunu kullanarak da ve işaretini yapabilirsiniz. Rom bellekte bulunan ascii kod tablosunda bulunan ve karşılığı 38 olan '&' işaretine ulaşabilirsiniz. 

Bu işarete ulaşabilmek için ALT tuşuna basılı tutarken 38 sayısını tuşlamanız ve ALT tuşunu bıraktıktan sonra işareti kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. ALT+38 tuş kombinasyonunu gerçekleştirerek klavyenizde oldukça kolay bir şekilde '&' işaretini yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise karakter eşlem tablosundan ve işaretini yapabilmek olur. Bilgisayarında Windows özelliği bulunan herkesin pratikçe gerçekleştirebileceği bir kombinasyon olarak bulunur.

Karakter eşlem tablosunu açabilmek için Win + R tuşunu kullanmanız gerekir. Bu tuşlara bastıktan sonra 'çalıştır penceresi' açılır. Bu noktadan sonra ve işaretine ulaşabilmek için pencere açıldıktan sonra 'charmap' komutu ile tabloya ulaşmanız gerekir. Yazı tipini arial olarak seçerek ve işaretinin karşılığı olan U+0026 kodunu bulabilirsiniz. Unicode git yazan kısma 0026 yazarsanız ihtiyacınız olan özel işareti oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 

ve işareti unicode

Etiketler: