Yaklaşık işareti nasıl yapılır? (~) Bilgisayar klavyesinde yaklaşık olarak eşit işareti

Yaklaşık işareti bilgisayar klavyesinde nasıl yapılır? Klavyede yaklaşık olarak eşit işaretini yapmak çok kolay. Klavye kısayolunu ve unicode kodunu anlattık.

Yaklaşık işareti nasıl yapılır? (~) Bilgisayar klavyesinde yaklaşık olarak eşit işareti

Yaklaşık işareti nasıl yapılır? (~) Yaklaşık olarak eşit anlamı taşıyan işareti bilgisayar klavyesinde nasıl yapabiliriz? Önce bu işaretin anlamından bahsedelim.

Bilgisayar veri depolama ve kısa süre içerisinde işlem yapma hızı ile yaşamın birçok alanında kullanıcıların işini kolaylaştıran bir cihazdır. Ana kasa, klavye, mouse gibi farklı donanımsal birimlerle üretilen bilgisayar çeşitlerinde monitöre yazı, rakam, veri yazmak için ise klavye kullanılır. Klavye üzerinde bulunan tuşlar sayesinde yazılıma entegre edilen birden çok simge ve sembol oluşturulur. Klavye çeşitlerinin genellikle üst kısmında ve yan kısmında rakamlar bulunur. Harflerin sağında bulunan rakamlar numlock alanına dahildir ve bu alandaki rakamlar bağlayıcı tuşlar yardımı ile çok işlevli olarak kullanılır.

Yaklaşık İşareti Nedir? (~)

Matematiksel işaretleri word, excel gibi ofis programlarında kullanmak için farklı tuşlar bir arada kullanılır. Yaklaşık işareti matematikte gerçeğe en yakın değeri ifade eder ve geometride de kullanılır. Matematiksel olarak aşağı yukarı anlamında kullanılan yaklaşık işareti bilgisayardan birkaç farklı yöntem ile yapılabilir.

Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda işareti yapmak için ALT GR tuşuna ve Ü harfine basılır ve ~ işaret elde edilir. Bu iki tuş kullanılarak elde edilen yaklaşık işareti tilde işareti olarak da bilinir.

Numlock alanında bulunan rakamlar sayesinde yaklaşık işareti yapmak da mümkündür. Klavye üzerinde genellikle boşluk tuşunun sol kenarında bulunan ALT tuşuna basılır ve numlock kısmından 0126 tuşlarına sırasıyla basılarak işaret elde edilir.

yaklaşık

Yaklaşık işaretini yapmak için kullanılan bir diğer yöntem ise karakter eşlem uygulamasıdır. Bilgisayarın başlat bölümünde bulunan uygulamalardan sistem araçları içerisinde bulunan karakter eşlem menüsü açılır. Yazı tipi Arial seçilir ve alt kısımda bulunan gelişmiş görünüme tıklanır. Bu sayede unicode alanı aktif hale getirilir ve unicode alanına 007E yazılarak arama yapılır. Arama sonrası uygulama işareti bulur ve seç seçeneğine tıklayıp işaret kopyalanarak kullanılır. Bilgisayarda bazı tuşlar çalışmadığı zaman bu uzun yöntem kullanılabilir. 

unicode yaklaşık işareti

Etiketler: