Ünlem işareti nasıl yapılır? (!) Bilgisayar klavyesinde ünlem işareti yapılışı

Ünlem işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde ünlem işareti yapılışı oldukça kolay. Adım adım klavyede ünlem işareti yapma yollarını anlattık.

Ünlem işareti nasıl yapılır? (!) Bilgisayar klavyesinde ünlem işareti yapılışı

Ünlem işareti bilgisayar klavyesinde yapılır? Günlük yaşamda heyecanı, şaşkınlığı, öfkeyi veya sevinci ses tonlaması ile belli etmek mümkündür. Yazı dilinde ise bu gibi durumların daha kolay anlaşılması için ünlem işareti kullanılır. Peki bilgisayar klavyesinde ünlem işareti nasıl yapılır?

Ünlem İşareti Nedir?

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan ünlem işareti sevinç, heyecan, endişe, korku, şaşırma, acı duygularını ifade etmek için kullanılırken uyarı belirten yazıların sonuna da ünlem işareti konur. Bir kalabalığa ya da kitleye hitap ve seslenme  bildiren ifadelerden sonra da tercih edilen işaret kinaye belirtilen ifadelerden sonra da kullanılır.

Ünlem İşareti Nasıl Yapılır?

Yazı dilinde duyguları ifade etmek için oldukça önemli olan bu noktalama işaretini bilgisayar ekranında yapmak için birkaç farklı yöntem izlenir. Yukardan aşağı inen bir çizginin alt kısmında damla şeklinde yuvarlak bulunur ve işte bu ünlem işaretidir. Klavyenin üst kısmında yer alan rakamlara entegre edilen işareti elde etmek için bağlayıcı tuş kullanmak gerekir ve bu noktada bağlayıcı tuş ise 'shift' tuşudur. Öncelikle 'shift' tuşuna basılır ve daha sonra üst kısımda bulunan rakamlardan 1'e basılarak ünlem işareti elde edilir.

ünlem

Klavyeden yapılan bir diğer yöntem ise numlock alanında bulunan rakamlar yardımıyla yapılır. İlk başta 'Alt' tuşuna basılı tutulur ve daha sonra sırasıyla 3 rakamına iki kez basılarak ünlem işareti elde edilir.

ünlem

Hemen hemen tüm bilgisayar çeşitlerinde aynı yöntemleri kullanarak ünlem işareti yapmak mümkündür. Excel ve word dosyasında ünlem işareti yapmak için simgelerin olduğu simge adlı bir sekme bulunur. Sayfasının üst kısmında yer alan ekle sekmesinin alt kolu olan simge bölümüne tıklanır ve simgelerin içerisinden bulunan ünlem işaretine tıklanır ve ekle bölümü basarak dosya içerisine ünlem işareti eklenir.

Bilgisayarlarda bulunan karakter eşlem alanından ünlem işareti kopyalanarak ilgili dosyaya yapıştırılır ve bu işlem diğer işlemlere göre daha fazla zaman alır.

Etiketler: