Yüzde işareti nasıl yapılır? (%) Bilgisayar klavyesinde yüzde işareti yapılışı

Yüzde işareti nasıl yapılır? (%) Klavyede yüzde işaretinin yapılışı çok kolay. Yüzde işareti kısayolunu ve yüzde işaretinin kullanım alanlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yüzde işareti nasıl yapılır? (%) Bilgisayar klavyesinde yüzde işareti yapılışı

Yüzde işareti nasıl yapılır? Klavyede yüzde işareti kısayolunu biliyor musunuz? Sıklıkla kullanılan yüzde işaretinin kullanım alanlarını, anlamını ve bilgisayar klavyesinde yapılışını anlattık.

Yüzdelik hesaplamaların ifade edilmesi için çeşitli noktalama işaretleri kullanılır. Basit bir şekilde bir sayının yüzdesini belirlemek için ve oranını öğrenmek için yüze işaretinin kullanıldığı hesaplama formülleri kullanılır. Muhasebe ve finans alanında sıkça kullanılan bu işaret, günlük hayatta da kullanılır.

Yüzde İşareti Nedir? (%)

Bir bütünün yüz eşit parçaya bölünmesini ifade eden işaret; indirim ve zam gibi durumları net bir şekilde ifade etmek için kullanılır. Bütünün yüz eşit parçaya bölünmesini kısa yoldan ifade etmek için kullanılan yüze işareti ile sayılar arasına boşluk bırakılmaz. Bu ifade hesap makinesi ve bilgisayarlarda kullanılır.

Teknolojiden yararlanarak hesap makinesi ve bilgisayar üzerinden yüzde hesaplamalarını pratik bir şekilde yapılabilir. Klavye üzerinde yer alan tuş kombinasyonlarını kullanarak yüzde işaretini yazabilirsiniz. Excel dosyası formüllerinde sıklıkla kullanılan yüzdelik terim işaretine metin yazarken ve finansal kayıtlar için ihtiyaç duyulur. Ayrıca, kısa ve net bir şekilde belirli bir oranın hesaplamasını belirten bu işaret, coğrafya, fizik ve geometri gibi farklı her alanda kullanılır. Bankacılık sektöründe faiz ve indirim oranlarını göstermek için yüzde ifadesine yer verilir.

Yüzde ifadesi kullanılırken sayılar arasında boşluk bırakılmadan bitişik bir şekilde yazılır. İfade kullanılırken ilk olarak yüzde işareti sonrasında sayılar yazılır. Bu sayede hesaplanması gereken yüzdelik oran kısa bir şekilde ifade edilir. 

Yüzde İşareti Nasıl Yapılır? (%)

yüzde işareti

İş dünyası ve günlük hayatta sık kullanılan yüzde ifadesini bilgisayarda kullanmak için çeşitli tuş kombinasyonlarını bir araya getirerek oluşturabilirsiniz. Farklı bilgisayar modellerinde kullanılan klavyeler, standart tasarıma sahiptir. Bu sayede aynı kombinasyonu kullanarak işareti yazabilirsiniz.

Formül yazımı ve ofis programlarında ihtiyaç duyulan yüzde işaretini yazmak için klavye üzerinde yer alan Shift ve 5 tuşuna aynı anda basılır. Bu tuş kombinasyonlarını kullanarak istediğiniz her program üzerinde yüzde işaretini kullanabilirsiniz.

Etiketler: